Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna karetka trafi do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Prawie pół miliona dotacji pozwoli na zakup ambulansu dla kościerskiego szpitala. Prezes placówki, Marzena Mrozek podpisała umowę z wojewodą Dariuszem Drelichem.

Zgodnie z podpisaną umową Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. otrzyma
445 000 zł na zakup ambulansu klasy C, czyli najbardziej specjalistycznego, skonstruowanego i wyposażonego do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Przekazane środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Póki co w kościerskim szpitalu działa 5 zespołów ratownictwa medycznego. Personel stanowiący obsadę karetek systemowych składa się z lekarzy, pielęgniarzy systemowych oraz ratowników medycznych.

- Obecnie w ramach działania systemu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. posiada 5 karetek systemowych wchodzących w skład Państwowego Ratownictwa Medycznego z czego 2 karetki typu „P” (podstawowa z obsadą 2 osób, w tym ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy) funkcjonują jako karetki dodatkowe pozostające w gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej 12 godzin na dobę - informuje Marta Hess, rzecznik szpitala. - Karetki uruchomione zostały na podstawie decyzji Wojewody Pomorskiego, w celu przeciwdziałania epidemii COVID-19 oraz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i zwiększenia dostępności do pomocy medycznej w okresie trwania pandemii. Dedykowane pojazdy wchodzą w skład dotychczasowego taboru karetek stanowiących rezerwę dla obecnie funkcjonujących karetek systemowych.

Jednak specyfika regionu w tym ilość interwencji, ukształtowanie terenu jak i odległości, jakie ratownicy muszą niejednokrotnie przebyć celem ratowania życia i zdrowia pacjentów sprawiają, że pojazdy wchodzące w skład floty szpitala szybko ulegają wyeksploatowaniu. Średnio w ciągu miesiąca karetka pokonuje 3500-4000 km.

- Warto podkreślić, że w czasie pandemii karetki systemowe otrzymywały więcej zgłoszeń jak również pokonywały znacznie większe odległości wynikające z konieczności transportu pacjentów do innych odległych szpitali - dodaje Marta Hess. - Ponadto na ich kondycji wyraźnie odbiła się konieczność wykonywania częstych dezynfekcji przy użyciu silnie działających środków chemicznych zwalczających wirusa SARS CoV-2. W takich warunkach zarówno sprzęt medyczny jak i tabor samochodowy szybciej traci swoją żywotność, wymagając tym samym wymiany czy częstego serwisowania z uwagi na występujące uszkodzenia.

Wymiana ambulansu ma w znacznym stopniu poprawić infrastrukturę wyposażenia ZRM jak i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego oraz poprawić komfort pracy medyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto