Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 23 stycznia 2012 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zadrzewienia

eda
To może być szansa dla wszystkich właścicieli lasów, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych. Od 23 stycznia 2012 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zadrzewienia. Dofinansowanie, o jakie można się starać, wynosi nawet 90 proc. wartości oszacowanych szkód. Huragany i burze, które w ciągu ostatnich lat nawiedziły Pomorze, spowodowały wiele szkód. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa, bo to one wciąż zarządzają największymi obszarami lasów. Prywatni właściciele też jednak mogą mówić o sporych stratach.

- Mam kilkunastohektarowy las i przed dwoma laty, kiedy powiat kościerski nawiedziła wichura, mnóstwo drzew zostało połamanych - mówi pan Andrzej, właściciel lasu w powiecie kościerskim. - Nasadzenie nowych drzew wcale nie jest takie tanie, a jak wiadomo, pieniędzy brakuje. Dotacja byłaby jak najbardziej wskazana w takich przypadkach.

Lasy zniszczone przez huragany, pożary czy też inne katastrofy naturalne będzie można odbudować dzięki wsparciu z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", które jest wdrażane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Z tego źródła można również starać się o dofinansowanie inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo przeciwpożarowe w lasach.

Choć czasu na składanie wniosków pozostało jeszcze sporo, to lepiej nie zwlekać z tym na ostatnią chwilę. Wnioski o dofinansowanie mogą składać nadleśnictwa w oddziałach regionalnych agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Natomiast prywatni właściciele lasów muszą najpierw się zgłosić do "swojego" nadleśnictwa, na terenie którego leży dana działka. Na podstawie otrzymanego zgłoszenia nadleśnictwo może dołączyć zgłaszaną przez prywatnego właściciela szkodę do kompleksowego projektu odbudowy. Ale najpierw nadleśnictwo musi oszacować na miejscu straty, które poniósł właściciel, i sporządzić protokół szacunkowy szkód.

W skali kraju do podziału jest około 100 mln zł. To, jak się okazuje, niewiele. Jak podkreślają specjaliści, straty szacowane przez niektóre nadleśnictwa opiewają na kwoty nawet kilku mln zł. Warto dodać, że wnioski będą oceniane na podstawie określonej punktacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto