Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osobowość Roku 2020 w powiecie kościerskim. Sprawdź, kto cieszył się największym uznaniem Czytelników

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
We wtorek 25.05.2021 r. zakończyło się głosowanie w etapie powiatowym plebiscytu Osobowość Roku 2020. Czytelnicy wyłonili zwycięzców w powiecie kościerskim, którzy awansują do etapu wojewódzkiego. Głosowanie odbywało się w dziedzinach: „Kultura”, „Działalność społeczna i charytatywna”, „Biznes” oraz „Polityka, samorządność i społeczność lokalna”.

W tych czterech kategoriach nagrody zostaną najpierw przyznane osobno w miastach i powiatach naszego województwa. Laureaci nie tylko zdobędą tytuły Osobowość Roku 2020, lecz także, zachowując zdobyte głosy, awansują do wojewódzkiego finału akcji, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Pomorza 2020.

Tu sprawdzisz wyniki głosowania

Laureaci z naszego województwa będą mieli także szansę na zdobycie wyróżnień w skali całej Polski. W tym roku plebiscyt jest prowadzony jednocześnie we wszystkich województwach w kraju. Zwycięzcy z każdego regionu wezmą udział w ogólnopolskim finale, w którym powalczą o tytuły Osobowość Roku Polski 2020 w każdej kategorii.

Tymczasem zwycięzcy etapu powiatowego awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się 31 maja i potrwa do 8 czerwca. Tego samego dnia zakończy się także głosowanie w wojewódzkiej kategorii „Nauka”.

Poznaj zwycięzców w powiecie kościerskim

Działalność społeczna i charytatywna
Marek Grossmann
kierowca firmy Gosped, inicjator Piramidy Pomocy, Sarnowy

Piramida Pomocy to akcja, która przerodziła się w fundację. Marek Grossmann jest kierowcą zawodowym zatrudnionym w firmie Gosped. Kierowanie pojazdami ciężarowymi stało się jego pasją. To właśnie dzięki firmie Gosped rozpoczęła się historia uczestnictwa w zlotach ciężarówek. Na jednym z takich zlotów spotkał Mariusza - kierowcę, strażaka z Suwałk. Ma on córkę, której wszczepiono implant słuchowy. Opowiadał z jakimi problemami walczył i jakie to było kosztowne. To właśnie wtedy Pan Marek postanowił, że chce pomagać. Tak rozpoczęło się zbieranie nakrętek w ramach akcji Piramida Pomocy. Pierwsze pojemniki Pan Marek zbudował sam, później z pomocą przyszła najbliższa rodzina i strażacy z OSP. Akcja rozrosła się już poza nasze województwo.

- Postanowiłem, że będziemy robić coroczny finał akcji podczas trwania Master Truck w Nowej Wsi Polskiej k/Opola. W ub. roku udało nam się zebrać blisko 10 tys. złotych ze sprzedaży nakrętek, za co zostały zakupione aparaty słuchowe dla dzieci przed implantacją - mówi Marek Grossmann. - Nasza zbiórka w tym roku przeszła moje najśmielsze oczekiwania, dlatego podjąłem decyzję o sprzedaży części nakrętek przed finałem. Fundacja ze sprzedaży uzyskała już 11 622 zł, ale planujemy jeszcze jedną sprzedaż, a resztę nakrętek zabieramy na finał.
Jak podkreśla Pan Marek, nominacja do tytułu Osobowość Roku to wyróżnienie dla całej ekipy wolontariuszy. Fundacja ma ich już ponad trzydziestu działających w oddziałach: Kościerzyna, Trójmiasto, Pruszcz Gdański, Ostróda, Brodnica, Częstochowa.

Polityka, samorządność i społeczność lokalna

Tomasz Szala
radny miasta Kościerzyna
To doświadczony samorządowiec. Jego cała droga życiowa, zawodowa i działalność społeczna, nierozerwalnie związana jest z Kościerzyną. Od ponad 21 jest pracownikiem Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, co bez wątpienia jest dużym atutem w wypełnianiu mandatu radnego Rady Miasta Kościerzyna. Od blisko 10 lat działa na rzecz rozwoju turystyki i promocji miasta i powiatu w Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”. Jest to jego pierwsza kadencja w Radzie Miasta Kościerzyna, pełni w niej funkcję przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz jest członkiem Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Charakteryzuje go 100 proc. frekwencja. Dzięki jego zaangażowaniu udało się zrealizować m.in. częściowy remont ulic Brzozowej i Topolowej. Zabiega także o dalszą modernizację dróg osiedlowych, w tym też i tych dwóch. Jest aktywny w zakresie wniosków dotyczących modernizacji parku miejskiego przy ulicy 8 Marca/Kasztanowej uwzględniającej przede wszystkim przebudowę i rozbudowę istniejącego tam placu zabaw, rozbudowę monitoringu, czy modyfikację istniejących boisk do piłki nożnej i koszykowej, co da mieszkańcom możliwość spędzania czasu wolnego i rekreacji w przyjaznym, bezpiecznym i estetycznie zagospodarowanym miejscu. Poza tym marzeniem jego jest, aby do końca obecnej kadencji udało się także zmodernizować kąpielisko miejskie nad jeziorem Gałęźnym, zagospodarować park za Urzędem Miasta i oddać do użytku ścieżkę rowerową w kierunku osiedla Wierzysko do granic Miasta Kościerzyna. Radny Tomasz Szala to także inicjator i pomysłodawca akcji pn. „Kościerska Pomoc Sąsiedzka”, mającej na celu m.in. pomoc osobom starszym, samotnym bądź niepełnosprawnym, których stan zdrowia i rozprzestrzeniający się koronawirus nie pozwalał na wyjście z domu w czasie największego lockdownu w miesiącach kwiecień - maj 2020 roku. Uważa, że radny ma przede wszystkim rzetelnie pracować i na bieżąco interesować się sprawami lokalnymi. Ma wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców i być reprezentantem, na którego pomoc i wsparcie mogą liczyć.

Kultura

Patrycja Szmyt
artystka, malarka (malarstwo olejne/akrylowe), Stara Kiszewa
Już jako dziecko wykazywała się dużą kreatywnością. Prace chodź dziecięce, były przepełnione ekspresją barw.

- Pamiętam, że nie lubiłam pracować na małych formatach, miałam rozmach i potrzebowałam tworzyć większe prace niż standardowe a4 - wspomina Pani Patrycja. - W okresie szkolnym brałam udział w licznych konkursach plastycznych. Lekcje plastyki jak można się domyśleć były moim ulubiony przedmiotem szkolnym. Jednak największym przełomowym momentem było zdecydowanie się zdawać egzaminy do liceum plastycznego. Pamiętam dzień, kiedy wybrałam się na dni otwarte do liceum w Gdyni Orłowie. To było coś niesamowitego. Szkoła z "duszą" na każdym kroku obrazy, rzeźby, grafiki, zdjęcia. Byłam podekscytowana. Po raz pierwszy poczułam, że jestem we właściwym miejscu i na pewno chcę tam powrócić. To było moje marzenie. I tak też się stało.
Patrycja ukończyła liceum w 2019 roku. Jednak przygoda ze sztuką nie zakończyła się z momentem otrzymania dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły artystycznej. W dalszym ciągu tworzyła i nadal tworzy obrazy. Niedługo po ukończeniu szkoły nastał czas pandemii, który pokrzyżował plany. Konieczne było odwołanie wernisaży. Mimo wszystko pozostaje nadzieja, że już niedługo będzie mogła wyjść ze sztuką do szerszego grona odbiorców. Artystka cały czas poszukuje swojej drogi w malarstwie, stylu w jakim chciałby tworzyć. Jej malarstwo zmienia się. Obecnie inspiruje ją impresjonizm, ekspresjonizm, twórczość współczesnych artystów, ale także malarstwo z okresu renesansu.
- Moją ulubioną techniką malarską jest malarstwo olejne. Zdarza się, że sięgam po farby akrylowe, przeważnie dzieje się to wtedy, kiedy w krótkim czasie muszę wykonać jakieś zamówienie. Farby olejne nie lubią pośpiechu, ich proces schnięcia jest długi, praca z nimi wymaga cierpliwości i czasu - mówi malarka. - W niedalekiej przyszłości chciałabym otworzyć własną galerię sztuki. Być może na terenie Gdańskiej Stoczni, gdyż od paru lat jest to doskonała przestrzeń dla artystów. Oczywiście w dalszym ciągu chciałabym organizować wernisaże w moich rodzinnych stronach tj. Starej Kiszewie czy sercu Kaszub - Kościerzynie.

Biznes

Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka
Pracownia "Z Sercem Robione" Pierniki Ręcznie Malowane, Tuszkowy

Tworzy wyjątkowe, ręcznie malowane pierniki. Jej słodkości doskonale sprzedają się nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale także Wielkanocy, są na ślubach, komuniach, chrzcinach i innych ważnych uroczystościach. Mało tego - pierniki z Tuszków powędrowały w świat. A wszystko zaczęło się tak niepozornie...
- Moja przygoda z piernikami zaczęła się przed 6 laty - wspomina Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka. - Byłam na urlopie wychowawczym z trójką dzieci i szukałam jakiegoś pomysłu, który pozwoliłby mi zarobić trochę pieniędzy do rodzinnego budżetu. I tak to się zaczęło.
Pierniki z Tuszków są w Anglii, Niemczech, Irlandii czy na Litwie. Przez cztery lata Pani Agnieszka współpracowała m.in. z Lufthansą, która słodkie upominki rozdawała podczas różnych eventów. Pojawiły się też kolejne szkolenia z różnych technik, malowania pędzlem, pracowania z masą cukrową, czy dekorowania tortów, a także tworzenia w technice 3D. W każdą pracę wkłada serce, co znajduje odzwierciedlenie w smaku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto