Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kościerzynie będą badać w kierunku HCV!

Joanna Surażyńska
Samorządowy Program Profilaktyczny zostanie wdrożony już w 2014 roku. Wdrożenie programu profilaktyki zakażeń HCV w Powiecie Kościerskim to jeden tematów dwóch spotkań, zainicjowanych przez Władze Miasta Kościerzyna oraz Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Kościerzynie.

Spotkania odbyły się w październiku i grudniu br., a ich efektem jest podjęcie działań zmierzających do wdrożenia przez Gminę Miejską Kościerzyna w 2014 roku programu profilaktycznego dla mieszkańców. Program zaplanowany jest na trzy lata. Jak przekonują eksperci działania te będą miały bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji epidemiologicznej w Powiecie Kościerskim.

Problem wirusowego zapalenia wątroby typu C dotyka co 50-tego Polaka. Niestety większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo lub po zbyt długim czasie od zakażenia, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość czy rak wątrobowokomórkowy (HCC). Co gorsza osoby, nieświadome zakażenia - zarażają inne. Jest to ogromne zagrożenie dla reszty społeczeństwa, ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa.

- Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z wzw typu C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Celem planowanej na 2014 rok akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wzw typu C poprzez wskazanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja społeczności kościerskiej do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi – mówi dyrektor Grażyna Greinke.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych wzw typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, z czego do tej pory zdiagnozowano występowanie wirusa u niewielkiej ilości osób. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie Pomorskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 43 556 mieszkańców a w samej Kościerzynie u ok. 450 osób. Eskeprci ds chorób zakaźnych są zgodni: tylko szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych mogą zahamować epidemię. Analizując stan na dziś prawdopodobny jest scenariusz, że w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do ujawnienia dużej liczby chorych z późnymi następstwami wzw typu C. Mogą one wystąpić nawet u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy.

W Polsce bez refundacji

- Niestety w Polsce badania na obecność przeciwciał wirusa HCV są refundowane tylko w przypadku, gdy skierowanie na nie wyda lekarz specjalista tj. lekarz chorób zakaźnych. Dostanie się na wizytę do lekarza chorób zakaźnych często nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób mając w perspektywie wielotygodniowe oczekiwanie na wizytę do specjalisty, po prostu rezygnuje. Dlatego, mając na uwadze rekomendacje ekspertów postanowiliśmy zaangażować się w działania prewencyjne i umożliwić naszym mieszkańcom wykonanie bezpłatnego badania w kierunku wykrycia wirusa HCV. Chcemy przebadać jak największą grupę osób i do tego samego zachęcamy też inne, okoliczne samorządy – mówi pan Zdzisław Czucha, Burmistrz Kościerzyny.

- Decyzja o wdrożeniu programu profilaktyki zakażeń HCV w innych częściach wojwództwa Pomorskiego przyczyniłaby się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w regionie. Dla mieszkańców byłaby to korzyść nie do przecenienia, gdyż mogłaby mieć wpływ na uratowanie zdrowia lub życia niejednej osobie. Profilaktyka zdrowotna jest zawsze najbardziej opłacalną inwestycją i my ją popieramy – kwituje pan Burmistrz.

Lokalnie

Działania wynikające z zadań jednostek samorządów terytorialnych z zakresu ochrony zdrowia dają możliwość podjęcia profilaktyki skierowanej do mieszkańców danego miasta, powiatu czy gminy. Takie starania są jak najbardziej słuszne i bardzo pozytywnie odbierane przez społeczeństwo o czym świadczą programy profilaktyczne już prowadzone w wybranych regionach.

- Profilaktyka uzależnień i chorób cywilizacyjnych, w tym wzw typu C oraz edukacja naszego społeczeństwa lokalnego to podstawa działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dlatego też inicjujemy, wspieramy i popieramy wszelkie działania profilaktyczne na naszym terenie. Dlatego dziękujemy realizatorom ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy zabójca WZW C”. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”, za zaangażowanie umożliwiające wdrożenie programu w nadchodzącym roku- podsumowuje dyrektor Grażyna Greinke.

O Kampanii

Kampania „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche. Pod koniec 2011 roku do organizatorów kampanii dołączyło stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”, w 2012 Fundacja Edukacji Społecznej, a w 2013 Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto