MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubaniu w budynku mieszkalnym zapaliły się sadze w kominie. Interweniowali strażacy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W Lubaniu zapaliły się sadze w kominie. Strażacy szybko poradzili sobie z zagrożeniem.
W Lubaniu zapaliły się sadze w kominie. Strażacy szybko poradzili sobie z zagrożeniem. OSP Lubań
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie i OSP w Lubaniu walczyli z pożarem sadzy w kominie. Do zdarzenia doszło w niedziel 10.03.2024 r. w Lubaniu. Druhowie apelują do mieszkańców o odpowiednie dbanie o urządzenia grzewcze podczas trwającego sezonu, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Pożar w Lubaniu

W niedzielę 10.03.2024 r. strażacy zostali wezwani do pożaru przewodu kominowego w miejscowości Lubań w gm. Nowa Karczma. Do zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym znajdującym się na ul. Targowej. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru.

- Po przybyciu na miejsce strażacy wygasili palenisko, a także wybrali zalegającą w przewodzie kominowym sadzę - informuje mł. kpt. Mateusz Szmaglik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie.

W akcji w Lubaniu brały udział:

  • Komenda Powiatowa PSP w Kościerzynie
  • OSP Lubań

Niestety pożary kominów wciąż zdarzają się zbyt często. W powiecie kościerskim co roku ma miejsce około 30 takich sytuacji. Wielu z tych można byłoby uniknąć dzięki właściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

Strażacy apelują do mieszkańców, by ci pamiętali o obowiązkach spoczywających na właścicielach lub zarządcach każdego obiektu budowlanego. Niezwykle ważne jest wykonywanie, co najmniej raz w roku okresowego sprawdzenia technicznego (przeglądu) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a sprawność techniczną przewodów potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • - od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
  • - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węgiel kamienny, pellet i drewno) – co najmniej raz na 3 miesiące,
  • - od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. gaz ziemny i propan-butan) - co najmniej raz na 6 miesięcy.
  • - poddawanie co najmniej raz na 5 lat okresowemu badaniu instalacji elektrycznej
  • i piorunochronnej (odgromowej), a sprawność techniczną ww. instalacji potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

Jak podkreśla Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy, komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym lub też źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

- Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów w całej Polsce spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych - dodaje Marcin Ziombski. - W roku 2022 odnotowano 15 945 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 262 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 431 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto