Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowej Karczmie i Grabowie Kościerskim ze sznurków tworzyli małe dzieła sztuki

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Podczas warsztatów makramy dzieci i dorośli mogli zdobyć nowe umiejętności. Plecenie ze sznurka ma wiele zalet. Podczas zajęć powstały wyjątkowe ozdoby.
Podczas warsztatów makramy dzieci i dorośli mogli zdobyć nowe umiejętności. Plecenie ze sznurka ma wiele zalet. Podczas zajęć powstały wyjątkowe ozdoby. GOKSiR Nowa Karczma
Mieszkańcy gminy Nowa Karczma aktywnie spędzają czas. Spotkali się na warsztatach makramy, by wspólnie tworzyć niezwykłe ozdoby. W zajęciach wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Warsztaty makramy w Nowej Karczmie

Tworzenie makramy to fascynujący proces plecenia włókien w estetyczne wzory i węzły, pozwalając na stworzenie zarówno dekoracyjnych, jak i praktycznych przedmiotów. W Nowej Karczmie i Grabowie Kościerskim zorganizowano warsztaty poświęcone tej przydatnej umiejętności. Mieszkańcy tworzyli wyjątkowe przedmioty, a każdy z nich był niepowtarzalny.

- Warsztaty z makramy już za nami, ale z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych uczestników - mówi Aleksandra Peplińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. - Te kreatywne zajęcia odbyły się w sali GOKSiR w Nowej Karczmie i Bibliotece w Grabowie Kościerskim. - Makrama jest techniką umiejętnego wiązania bawełnianych sznurków. Wykonuje się ją przez odpowiedni sposób wiązania, skręcania i nawijania sznurków o specjalnym splocie, otrzymując w efekcie wyrób mocny i trwały.

[polecamy]21086819[/polecamy]

Co najważniejsze, sztuka ta ma wiele zalet. Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija zdolności manualne i kreatywność, stanowi doskonały sposób na relaks i oczywiście dostarcza mnóstwa satysfakcji.

- Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć gotowe ozdoby, poznać różne rodzaje i metody plecenia - dodaje Aleksandra Peplińska. - W miłej atmosferze uczyli się podstawowych splotów makramowych oraz samodzielnie wyplatali swoją pierwszą makramę. Młodzi uczestnicy wyszli z zajęć z pięknymi zakładkami do książek i podstawkami pod kubek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Trudniejsze zadanie otrzymali dorośli, którzy stworzyli przepiękne wiszące ścienne makramy. Warsztaty przebiegły w miłej i inspirującej atmosferze.

Warto nadmienić, że rękodzieło jest na topie. Prace, tworzone przez osoby z pasją, są wyjątkową i niepowtarzalną ozdobą. Makrama (macramé) w języku arabskim oznacza wiązaną ozdobę. W Polsce to słowo opisuje również samą czynność wykonywania przedmiotów techniką wiązania. Zwykle są to dekoracje ścienne, ale warto nadmienić, że w ten sposób można zrobić również paski, szale, serwety, narzuty, abażury, torby, firanki, hamaki, koszyki, kwietniki, namioty, baldachimy, torebki, huśtawki, kołyski, abażury, lampy, półki i wiele innych. Wszystko zależy od wyobraźni.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto