Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wdzydze – prawdziwa perełka dla turystów wypoczywających na Kaszubach [ZDJĘCIA]

Maciej Wajer
Maciej Wajer
Wybierając się na urlop, szczególnie na Kaszuby, nie można pominąć Wdzydz, gdzie znajduje się Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny. To jedno z najciekawszych miejsc, które należy zobaczyć podczas pobytu na Kaszubach.

Początki muzeum sięgają przełomu XIX i XX wieku i są związane z rodziną Gulgowskich. Teodora i Izydor Gulgowscy w 1906 roku wykupili od miejscowego gospodarza XVIII-wieczną chałupę, w której założyli Kaszubskie Muzeum we Wdzydzach, które kilkanaście lat później okazało się pierwszym w wolnej Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Od początku swojej działalności skupili się nad wskrzeszeniem tradycji przemysłu domowego takiego jak hafciarstwo i plecionkarstwo. W roku 1907 doszło do powołania Kaszubskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którego Izydor Gulgowski został sekretarzem. Pod koniec lat 20. minionego wieku, Teodora Gulgowska sprzedała Skarbowi Państwa zbiory muzealne wraz z małą parcelą, na której zlokalizowane było muzeum, aczkolwiek nadal pozostawała jego opiekunem z ramienia Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Powołanie muzeum

Formalne powołanie do życia Kaszubskiego Parku Etnograficznego miało miejsce w 1970 roku, a rok później do muzeum przeniesiono 7 obiektów architektury. Warto wspomnieć, że jedną z najważniejszych imprez odbywających się w placówce jest Jarmark Wdzydzki. Po raz pierwszy zorganizowano go w roku 1973. Dzisiaj, jest to największa na Kaszubach doroczna impreza folklorystyczna. O randze tego wydarzenia świadczy fakt, że w roku 2006 otrzymało ono II nagrodę w konkursie na Muzealne Wydarzenia Roku Sybilla 2006.

Spotkanie z historią i tradycją

Wszyscy zainteresowani kulturą, historią oraz tradycją Kaszub i Kociewia, przybywając do MKPE we Wdzydzach będą mieli do swojej dyspozycji 22 hektarowy obszar, na którym znajduje się 40 zabytkowych obiektów, wśród których najciekawszymi są m.in. Kościół ze Swornegaci, gdzie znajdują się zabytkowe, barokowe organy gabinetowe wykonane w 1765 roku przez gdańskiego organistę Gottfrieda Weinerta, a także XVII-wieczny dwór z Luzina.

Aktywny wypoczynek

Warto też wspomnieć, że Wdzydze są również doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek nad wodą. Jeziora Wdzydzkie są przede wszystkim świetnym akwenem do uprawiania żeglarstwa. Niewątpliwą atrakcją tego regionu jest również wieża widokowa, która znajduje się w centrum miejscowości. 36-metrowa wieża ma trzy platformy widokowe usytuowane na wysokościach 10, 20 i 30 m, a tuż przy niej znajduje się wiata edukacyjna. Z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami oraz największą wyspą jeziora Wdzydze - Ostrowem Wielkim. Natomiast na ostatniej platformie widokowej zainstalowano lunetę, która przybliża teren obserwatorom.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto