Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widzisz osobę bezdomną lub potrzebującą pomocy? Reaguj! Możesz jej uratować życie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Policjanci apelują, aby reagować na widok osób bezdomnych, którym grozi wychłodzenie. Jeden telefon może uratować życie.
Policjanci apelują, aby reagować na widok osób bezdomnych, którym grozi wychłodzenie. Jeden telefon może uratować życie. Policja
Mróz i zima nie odpuszczają, a to oznacza, że wiele osób może być w niebezpieczeństwie. Policja apeluje aby reagować, kiedy zobaczymy osoby bezdomne lub samotne, którym grozi wychłodzenie. Jeden telefon może uratować życie.

Bezdomni w Kościerzynie

Zima i mroźne noce to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych, ale nie tylko. Zdarzają się przypadki, kiedy w trudnej sytuacji znajdują się osoby mające dom. Nie brakuje przykładów, docierających z różnych regionów Polski, o ludziach, którzy zmarli w wyniku wychłodzenia organizmu. Dlatego też policja apeluje - Nie bądź obojętny! Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 by uratować czyjeś życie.

- Apelujemy o informowanie Policji o każdej osobie zagrożonej wychłodzeniem - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Noce robią się chłodniejsze, co stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, nietrzeźwych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Dlatego tak ważne jest informowanie odpowiednich służb o każdej osobie zagrożonej wychłodzeniem. Najczęściej są to bezdomni, którzy nocują na klatkach schodowych, w wiatach śmietnikowych, pustostanach, piwnicach lub ogrodach działkowych. To właśnie oni szczególnie mogą być narażeni na wyziębienie.

- Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego 112 lub do najbliższej jednostki Policji - dodaje Piotr Kwidziński.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Policjanci przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Funkcjonariusze na bieżąco kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym, oraz innym osobom wymagającym opieki.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto