Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycająca zorza polarna w Kościerzynie i okolicach! Zobaczcie niezwykle kolorowe niebo na zdjęciach Anny Nideckiej

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
4 listopada 2023 r. można było zobaczyć przepiękną zorzę polarną w okolicach Kościerzyny. Zdjęcia tego zachwycającego zjawiska wykonała Anna Nidecka.
4 listopada 2023 r. można było zobaczyć przepiękną zorzę polarną w okolicach Kościerzyny. Zdjęcia tego zachwycającego zjawiska wykonała Anna Nidecka. Anna Nidecka
W nocy 4 listopada 2023 r. w okolicach Kościerzyny można było zobaczyć zachwycające kolorami niebo. Wystąpiła tu spektakularna zorza polarna! Zdjęcia dość rzadkiego zjawiska atmosferycznego udało się wykonać Annie Nideckiej z powiatu kościerskiego.

Zorza polarna w powiecie kościerskim

Ci, którzy w sobotę wieczorem 4.11.2023 r. wybrali się na spacer w okolicach Kościerzyny z pewnością nie żałowali. Na niebie można było zobaczyć zachwycające zjawisko. Zorza polarna rozbłysła tej nocy prawdziwą feerią. Niezwykłe zdjęcia nieba w kolorowej szacie udało się wykonać Annie Nideckiej z powiatu kościerskiego, która jest wnikliwą obserwatorką przyrody w tym także różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych.

Powstaniu zorzy sprzyjało wszystko - aktywność Słońca i odpowiednie warunki pogodowe zapowiadały, że możemy tej nocy być świadkami widowiskowej zorzy polarnej.

Jak powstaje zorza? Nasza gwiazda emituje naładowane cząsteczki protony i elektrony tzw. wiatr słoneczny. Pole magnetyczne Ziemi odchyla go sprawiając, że porusza się wzdłuż jego linii. W rejonie obu biegunów atomy słonecznych cząsteczek są wzbudzone i emitują świecenie zorzowe w górnych, rozrzedzonych warstwach atmosfery.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja. Ale, gdy Słońce jest bardziej aktywne, czyli emituje w czasie burz magnetycznej więcej cząstek, można ją dostrzec także w naszych szerokościach geograficznych. I tak jest teraz, gdy w północnej Polsce panują idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej.

Zorza polarna rzadko bywa dobrze widoczna w Polsce. Jeśli już takie spektakularne zjawisko się pojawi, jest widoczne na niebie w północnej części kraju, na wybrzeżu Bałtyku. Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego sfotografowała przepiękną zorzę w okolicach Kościerzyny. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak niebo mieni się niezwykłymi kolorami.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto