Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajęcia z bibułkarstwa prowadzone były w sali wiejskiej w Kłobuczynie przez mistrza w tej dziedzinie panią Bogumiłę Bednarek.

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W 2020 roku po raz pierwszy Kółko Rolnicze Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna „MISTRZ TRADYCJI”.

W trakcie 120 godzin zajęć 15 uczestników odkrywało niezwykłe możliwości, jakie niesie ze sobą papierowa bibuła. Poznali historię papierowych kwiatów na Kaszubach, tradycje związane z dekorowaniem kwiatami domów, kościołów. Szeroki program zajęć umożliwił poznanie różnych technik bibułkarstwa jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie, becikowanie, a także zabezpieczanie przed szkodliwymi oddziaływaniami pogodowymi poprzez woskowanie gotowych kwiatów. Uczestnicy przygotowali dekorację kapliczki w centrum wsi.

Bibułkarstwo jest jedną ze starszych tradycji kaszubskich. Kiedyś – gdy nie było całorocznego dostępu do świeżych kwiatów – gospodynie dekorowały domy kwiatami suszonymi lub papierowymi.

Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne zimowe wieczory sprzyjały spotkaniom lokalnych gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały nadać barwy pomieszczeniom.

W dawnych czasach wykonywane kwiaty były w odwzorowaniu kwiatów polnych i ogrodowych, takich jak maki, stokrotki, chabry, malwy. W późniejszym czasie doszły róże, a obecnie wiele innych nowoczesnych wzorów jak hortensje, magnolie, lawenda. W domach były dekorowane święte obrazki, ołtarzyki, na zewnątrz przydrożne kapliczki i cmentarze. Stroiki na cmentarz na słomianym podkładzie, poza zielonym ustrajane były kwiatami maczanymi w wosku pszczelim, na tyle miękkim, że się nie kruszył i na tyle twardym, że nie poddawał się aurze pogodowej.

Na zakończenie warsztatów powstanie kolorowa wystawa prezentująca umiejętności uczestników złożona z wszelkiego rodzaju kompozycji słoneczników, stokrotek, maków, róż, chabrów, dzwonków, malw, lilii, dzwonków i wielu innych.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna „MISTRZ TRADYCJI”.

Partnerzy: Kaszubski Instytut Rozwoju, Gmina Kościerzyna

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto