Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Nowych Polaszkach 2024! Mieszkańcy wspólnie wyruszyli w trasę. Zobaczcie zdjęcia

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Orszak Trzech Króli wyruszył z Nowych Polaszek do Starych Polaszek.
Orszak Trzech Króli wyruszył z Nowych Polaszek do Starych Polaszek. Edyta Łosińska-Okoniewska
To był wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Nowych Polaszkach, gdyż został zorganizowany po raz pierwszy w tej parafii. Mieszkańcy z kolędami wyruszyli do Starych Polaszek, gdzie na wszystkich uczestników czekało ognisko i biesiada.

Orszak Trzech Króli w Nowych Polaszkach

W sobotę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Chrystus w osobach Trzech Mędrców objawia się narodom i ogłasza, że zbawienie, które nam przyniósł jest darem dla wszystkich ludzi. Tego dnia w kościołach poświęcane są kadzidło i kreda. Odbywają się też popularne Orszaki Trzech Króli. Po raz pierwszy zorganizowano go w Nowych Polaszkach. Po mszy świętej piękny orszak przeszedł z Nowych Polaszek do Starych Polaszek. Przy plebani na uczestników czekało ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski, bigos, barszcz ukraiński, a także chruściki i słodycze. Wydarzenie to było nie tylko oddaniem hołdu nowo narodzonemu Jezusowi, ale także doskonałym sposobem na integrację.

Orszak, który wyruszył z Nowych Polaszek miał do pokonania dość spory dystans, bo nieco ponad 4 km. Na czele szły osoby, które wcieliły się w postaci Trzech Króli, a także proboszcz parafii Stare Polaszki ks. Marek Kaleta, który zainicjował ten orszak, organiści i pozostali uczestnicy.

W tej zimowej aurze wydarzenie nabrało wyjątkowego charakteru. Nad bezpieczeństwem wędrowców czuwali strażacy z OSP Nowe Polaszki i OSP Stare Polaszki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Określanie 6 stycznia „Świętem Trzech Króli” nie do końca jest poprawne, bo w rzeczywistości jest to Święto Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Ma upamiętniać trzy biblijne wydarzenia: chrzest - po łacinie baptesimus, wesele w Kanie Galilejskiej - matrimonium i pokłon mędrców - co oddano wyrazem cogito - poznaję. Ale właśnie Trzej Królowie, Trzej Mędrcy czy Trzej Magowie zdominowali to święto. Oto ci znamienici mężowie mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycja chrześcijańska uczyniła z nich reprezentantów świata pogańskiego, któremu też objawił się Mesjasz. Na tyle skutecznie zapisali się w tej historii, że uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto