Ciepło systemowe ekonomicznym rozwiązaniem

Materiał pochodzi i został sfinansowany ze środków komitetu wyborczego

Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury „KOS-EKO” Sp. z o.o. jest jednym z wielu dostawców ciepła systemowego w kraju. Ten sposób zapewnia ciepło około 15 milionom Polaków. Ciepło systemowe dostarczane jest do domów i miejsc pracy przez systemy miejskie. Wymaga ono minimalnego zaangażowania ze strony użytkownika. Jest to bezobsługowy, ekonomiczny system ogrzewania dostępny przez cały rok.

Co daje mieszkańcom ciepło systemowe?
- komfort i oszczędność czasu
- bezpieczeństwo
- pewność usług
- oszczędność pieniędzy
- ochrona środowiska
- miasta bez smogu- ograniczenie niskiej emisji

KOMFORT I OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Ciepło i ciepła woda przez cały rok. Czystość. Użytkownik nie zaprząta sobie głowy jakością zakupionego opału, dostawą. Nie jest zmuszony wrzucać kilku ton węgla do kotłowni.

BEZPIECZEŃSTWO

Ciepłą wodę w kaloryferach i w kranie zapewnia Dostawca. Nie ma ryzyka wybuchu czy zatrucia tlenkiem węgla. O bezpieczeństwo dba zespół specjalistów Dostawcy ciepła systemowego.

PEWNOŚĆ USŁUG

Współpraca ze stabilną, sprawdzoną firmą przekłada się na zadowolenie i komfort mieszkańców, dlatego 74% deweloperów wybiera ciepło systemowe.

OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

Zdaniem 88% użytkowników ciepło systemowe nie jest drogie. Przy świadomym korzystaniu z ciepła- odpowiednim regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, korzystania z automatycznej aparatury służącej do pomiaru temperatury powietrza na zewnątrz, dociepleniu budynków- ogrzewanie systemowe jest jednym z tańszych rodzajów ogrzewania.

OCHRONA ŚRODOWISKA
Dzięki temu, że ciepło produkowane jest w jednym, bądź kilku wyspecjalizowanych miejscach, a nie w tysiącach gospodarstw domowych, ograniczana jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Również ilość zużywanego paliwa jest mniejsza. Dostawcy ciepła systemowego zobowiązani są prawem do spełniania najwyższych standardów i norm środowiskowych.

MIASTA BEZ SMOGU- OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI

Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych europejskich krajów. Stężenie trujących składników w atmosferze znacznie przekracza normy. Dzieje się tak z powodu tzw. niskiej emisji.

Czym jest niska emisja? Jest to między innymi emisja szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z przydomowych kotłowni i pieców, do których niezwykle często trafiają śmieci, odpady komunalne. Nie bez powodu potoczna nazwa niektórych kotłów to „śmieciaki”.

Czym jest smog?

Smog to mieszanina dymu i spalin z powietrzem. Nazwa powstała w wyniku połączenia słów smoke- dym i i fog- mgła. Smog to szkodliwe substancje chemiczne, do których należą między innymi: pyły zawieszone w tym benzo(a)piren oraz tlenek azotu, wodorotlenki, tlenek siarki.

Smog ma szkodliwy wpływ na środowisko oraz na zdrowie ludzi. Znacznie zwiększa ryzyko chorób układów: krążenia i oddechowego. Zawarty w nim benzo(a)piren z uwagi na to, że przenika przez łożysko ma szkodliwy wpływ także na płód znajdujący się w łonie matki.

W jaki sposób można ograniczyć powstawanie smogu w miastach?

Z danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w największym stopniu do powstawania smogu przyczyniają się indywidualne źródła ciepła. Zatem najlepszym sposobem na ograniczenie niskiej emisji jest podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej i ogrzewanie mieszkania np. ciepłem systemowym.

Jak MPI „KOS-EKO” przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego w zakresie produkcji ciepła?

MPI „KOS-EKO” od wielu lat prowadzi kampanię informacyjną wskazującą dobre praktyki w zakresie energetyki. Kampania kierowana jest do uczniów kościerskich szkół. Młodzież podczas zajęć zapoznaje się z uwarunkowaniami funkcjonowania działalności energetycznej w kotłowni, w tym urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza. Poznaje też towarzyszącą systemowi ciepłowniczemu instalację nawęglania i odpylania.

Uczniowie pozyskują wiedzę na temat racjonalnego ogrzewania. Wskazówki w tym zakresie stanowią cenne źródło informacji i pozwalają zaoszczędzić pieniądze przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego.

Użytkownicy powinni pamiętać o:
- niezasłanianiu kaloryferów, np. grubymi zasłonami, meblami, itp.
- stosowaniu ekranów grzejnikowych
- korzystaniu sprawnych grzejników
- kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniu- stosowaniu termostatów
- odpowiednim wietrzeniu- intensywnym ale krótkim i przy zakręconych kaloryferach
- unikaniu suszenia odzieży na grzejnikach- na rynku dostępne są specjalne, mocowane na kaloryferach suszarki
- zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach wspólnych- klatkach schodowych, suszarniach, piwnicach
- zapewnieniu szczelnych okien
- oszczędności ciepłej wody- montaż kranów jednouchwytowych, perlatorów

Spółka w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Kościerzyna oraz administratorami zasobów mieszkaniowych przykłada ogromną wagę do kwestii ekologii. Dzięki przyłączaniu do sieci ciepłowniczej nowych obiektów MPI „KOS-EKO” bierze udział w likwidacji tzw. niskich źródeł emisji. Rozbudowa sieci ciepłowniczej umożliwia podłączanie, a w efekcie eliminację wielu pojedynczych kotłowni przydomowych. Dzięki temu ograniczana jest produkcja substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia i życia ludzi.

W spółce prowadzony jest stały monitoring emisji produkowanych zanieczyszczeń. W instalacji energetycznej kotłowni nie zostały przekroczone dopuszczalne roczne emisje zanieczyszczeń do powietrza.

Przedsiębiorstwo otrzymało Certyfikat redukcji emisji PreQurs dla całego systemu ciepłowniczego. Jest to dokument potwierdzający w przejrzysty sposób wpływ produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na środowisko.

Certyfikaty PreQurs potwierdzają, że:
- wytwarzane w MPI KOS-EKO ciepło w ocenie niskiej emisji jest NE (nieemisyjne)
- zostały spełnione krajowe klasy redukcji krotności obniżenia ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza ciepła systemowego w odniesieniu do referencyjnej, w zakresie emisji:
* całkowitej emisji pyłów zawieszonych o 22,5
* benzo(a)pirenu o 5,52
* dwutlenku węgla o 1,00
* dwutlenku siarki o 2,61
* tlenków azotu o 1,07 oraz
* tlenku węgla o 13,

Krotność redukcji poszczególnych zanieczyszczeń określa klasę budynku w zakresie od H do A+++.

Certyfikat otrzymany przez KOS-EKO przyznaje ciepłu systemowemu produkowanemu przez Spółkę klasę A.

Przyznanie KOS-EKO Certyfikatu PreQurs odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu certyfikacji systemów ciepłowniczych wszystkich dostawców ciepła systemowego w Polsce realizowanego z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). Dotychczas przyznano ponad 100 takich certyfikatów m.in. ponad 20 dla dostawców ciepła systemowego w Polsce.

Uroczyste przekazanie certyfikatów miało miejsce w dniu 15 grudnia 2017 r.

Budynki zasilane ciepłem systemowym dostarczanym przez KOS-EKO są neutralne w zakresie niskiej emisji. Zgodnie z procedurą certyfikacji nabywają one w porozumieniu z jednostką certyfikującą prawo do posługiwania się kopią certyfikatów PreQurs przyznanych KOS-EKO oraz prawo do zewnętrznego oznakowania budynków znakiem typu „NO SMOG”.

Otrzymane Certyfikaty redukcji niskiej i ogólnej emisji potwierdzają, że oferowane przez Spółkę ciepło systemowe stanowi wyjątkowo skuteczne narzędzie do ograniczenia niskiej emisji w Kościerzynie.

Zachęcamy Mieszkańców do zasięgania informacji w sprawie możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Informację można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: www.kos-eko.pl oraz w siedzibie Spółki przy ul. Strzeleckiej 30A lub pod nr tel. 58 686 30 80.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto