Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia na kruchym lodzie strażaków OSP Wdzydze Tucholskie i OSP Wiele || ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Fot. Oliwia Drążek/OSP Wdzydze Tucholskie
Szkolenia strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie działań na lodzie ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas zimowych miesięcy. Zamarznięte akweny stwarzają potencjalne zagrożenia dla mieszkańców, zwierząt oraz osób uczestniczących w różnego rodzaju wydarzeniach zimowych. Dlatego też, zdolność strażaków do skutecznego i bezpiecznego działania na lodzie stanowi kluczowy element ich przygotowania do akcji ratunkowych.

Strażacy OSP Wdzydze Tucholskie i OSP Wiele spotkali się na jeziorze Wdzydze podczas wspólnych ćwiczeń. Każde ćwiczenia mają na celu doskonalenie technik ratowania i wypróbowania kolejnych nowych i alternatywnych technik podejścia do poszkodowanego. Ważna jest również umiejętność rozpoznania struktury, wytrzymałości i zachowania się lodu.

Wchodzenie na lód zimą stanowi potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia, a istnieje kilka kluczowych powodów, dla których lepiej powstrzymać się od tej aktywności. Po pierwsze, lód jest nieprzewidywalny, nawet jeśli wydaje się być gruby i solidny. Niektóre obszary mogą być osłabione, co sprawia, że załamanie się lodu jest realnym zagrożeniem. Ponadto, nierówna grubość i struktura lodu sprawiają, że trudno jest jednoznacznie ocenić jego stabilność.

Warunki atmosferyczne również wpływają na bezpieczeństwo lodu. Ciepłe dni i opady deszczu mogą prowadzić do topnienia, co osłabia strukturę lodu. To zjawisko sprawia, że nawet pozornie bezpieczny lód może stać się mniej pewny. Dodatkowo, zmienne temperatury powodują, że lód na różnych obszarach może być w różnym stanie.

Brak możliwości oceny jakości lodu z zewnątrz sprawia, że osoba stojąca na lodzie ma ograniczone informacje o jego stabilności. Czasami cienki lód może wydawać się mocniejszy, niż jest w rzeczywistości. To zjawisko zwiększa ryzyko załamania się, zwłaszcza gdy osoba wchodzi na obszary nieznane i nieoznakowane.

W przypadku załamania się lodu, istnieje ryzyko utonięcia. Chłodna woda, mokre ubranie i szok termiczny, związane z nagłym zetknięciem zimnej wody, zwiększają niebezpieczeństwo utonięcia. Szybka reakcja staje się kluczowa, jednak czasami jest trudno przewidzieć, kiedy i gdzie lód załamie się.

Dodatkowo, zimą trudno jest uzyskać bezpośrednie informacje o warunkach lodu. Nie ma wyraźnych oznak ani sygnałów, które jednoznacznie wskazywałyby na bezpieczeństwo. Z tego powodu zawsze zaleca się ostrożność i przestrzeganie wszelkich ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.

W celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń, zawsze warto korzystać z oficjalnych dróg, mostów, lodowisk lub specjalnych obszarów przeznaczonych do zabawy na lodzie. Działa to prewencyjnie i pozwala uniknąć niebezpieczeństw związanych z wchodzeniem na niezabezpieczony lód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto