Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inspirujące spotkania z pisarzami. Biblioteka to nie tylko „świątynia książki” - czytelnicy znajdą tu wiele atrakcji [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Biblioteka to nie tylko „świątynia książki”, ale miejsce, w którym czytelnicy znajdą wiele atrakcji. Wśród nich nie tylko warsztaty dla dzieci, ale przede wszystkim ciekawe spotkania z pisarzami.

W Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek w ramach akcji „Z książką na walizkach”. Współorganizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie. Agnieszka Frączek jest znaną autorką literatury dziecięcej i popularyzatorką poprawnej polszczyzny. Ponad 80 dzieci słuchało z uwagą, skąd pisarz bierze natchnienie, ile osób pracuje nad tym, by powstała książka i jak ulubiony kot może stać się jednym z głównych bohaterów śmiesznych, ale i pouczających wierszyków.

Dzień później w czytelni Biblioteki Miejskiej odbyło się ciekawe spotkanie z pisarką, która potrafi o podniosłej historii Polski mówić z pasją godzinami - Grażyną Bąkiewicz. To historyk, pedagog, laureatka wielu nagród za książki dla dzieci i młodzieży. Jak podkreślają uczestnicy, w bardzo ciekawy sposób mówiła o bohaterach, którzy zapełnili jej książki. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. Pisarka pokazała, że lekcje historii to fascynująca podróż w odległe czasy. Królowa Jadwiga, Bezprym, Maria Skłodowska to tylko niektórzy bohaterowie jej barwnych opowieści. Pani Grażyna Bąkiewicz czarowała młodych czytelników interesującymi opowieściami, słuchacze chęt-nie włączali się do rozmowy i zadawali pisarce wiele pytań.

Na tym jednak nie koniec. Biblioteka przygotowała także ciekawe spotkanie dla nauczycieli. Uczestniczyło w nim 54 pedagogów, których inspirowała autorka książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą” - Anna Konarzewska: eduka-torka, polonistka, blogerka i liderka Kreatywnej Pedagogiki oraz Superbelfer RP.

- Zaprosiłam przede wszystkim nauczycieli szkół podstawowych i średnich, ale także i chętne osoby z oddziałów przedszkolnych - mówi Justyna Kujach, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie.- Wszystko po to, by na początku nowego roku szkolnego zainspirować, dodać pozytywnej energii, uwolnić kreatywność i zmotywować do rozwoju, wszak - jak powiedział Sir Ken Robinson - „Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać”.

Pani Anna Konarzewska, opierając się na pedagogice Janusza Korczaka i Jespera Juula, wielokrotnie podkreślała, iż podstawową kompetencją współczesnego człowieka jest umiejętność budowania relacji. A mądrość nauczyciela polega na tym, że buduje most z rodzicami (a nie mur!) i autentyczną relację opartą na wartościach ze swoimi uczniami.

- Rozważania dotyczące roli nauczyciela w tak zmieniającym się modelu edukacji były inspirujące - mówi Justyna Wołoszyk-Brzezińska, nauczycielka języka polskiego. - Zadanie współczesnej szkoły to przede wszystkim tworzenie relacji. To one sprawiają, że uczeń podejmuje działania, które rozwijają go jako człowieka. Autorka opowiadała o tym, co sprawia, że szkoła XXI wieku jest czymś, co tworzą uczniowie, rodzice i nauczyciele. Należy więc zadbać o relacje na tych wszystkich polach, np. zmieniając podejście do spotkań z rodzicami. Zamiast tradycyjnych wywiadówek zorganizować spotkanie, podczas którego rodzic i nauczyciel spotkają się jako ci, dla których dziecko i budowanie pozytywnych relacji staną się celem do stworzenia szkoły jako miejsca odkrywania talentów i rozwijania pasji.

- Spotkanie było dla mnie bardzo ciekawe i inspirujące. Wpływ na to na pewno miała uniwersalność poruszanych tematów - efektywne organizowanie zebrań, kierowanie własnym rozwojem, budowanie relacji i współpraca z dziećmi, nauczycielami oraz, co jest dla mnie ogromnie ważne, z rodzicami - powiedziała Magdalena Konsorska, nauczyciel wychowania przedszkolnego z SP nr 6 w Kościerzynie. - Cieszę się, iż instytucje takie jak Biblioteka Miejska wychodzą z ciekawymi inicjatywami i organizują spotkania z ludźmi, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem, wiedzą, pasją i pozytywną energią.

Zachęcamy również do głosowania na Bibliotekę Miejską w Kościerzynie w akcji: „Przerwa na Wspólne Czytanie z Kinder Mleczna Kanapka”. Nagrodzonych zostanie 300 bibliotek. Głosować można codziennie do 4 listopada na stronie: www.kinder.com.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto