MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Guzik mnie to obchodzi” - to wyjątkowa akcja uczniów. Zebrali 17 tys. guzików, które przekazano na cele charytatywne

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Archiwum prywatne/Uczniowie LO w Kościerzynie
To wyjątkowy projekt, który narodził się w sercach uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie. Pod hasłem „Guzik mnie to obchodzi” ukrywa się niezwykła inicjatywa, której celem jest wsparcie osób dotkniętych kryzysem psychicznym.

To nie tylko akcja charytatywna, ale przede wszystkim wyraz głębokiej empatii. Zaskakuje swoją prostotą i kreatywnością, ale przede wszystkim troską o innych. Jej celem jest wsparcie osób znajdujących się w kryzysie psychicznym, ukazując, że nawet najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie dla tych, którzy potrzebują wsparcia.

Głównymi pomysłodawcami tej wyjątkowej inicjatywy byli uczniowie: Emilia Okrój, Milena Wajer, Natalia Politowska, Weronika Redzimska, Maksymilian Okrój oraz Kornelia Węsiora. Ich celem było nie tylko zbieranie funduszy na pomoc osobom potrzebującym, ale również przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu ludzi w kryzysie psychicznym. Tworząc akcję zbierania guzików uczniowie chcieli wyrazić solidarność i zrozumienie oraz wywołać dialog społeczny na temat problemów natury psychicznej.

- Nasz projekt skupia się na pomocy osobom dotkniętym zaburzeniami oraz chorobami psychicznymi dając przy tym drugie życie guzikom - mówi Maksymilian Okrój. - W tym celu zorganizowaliśmy zbiórki guzików w okolicznych szkołach i urzędach. Najwięcej guzików udało się zebrać w Szkole Podstawowej w Dziemianach, było ich ponad 8 tysięcy. W sumie zebraliśmy niespełna 17 tysięcy guzików. Przy okazji zbieraliśmy również materiały i tutaj jesteśmy ogromnie wdzięczni „SZYK - usługi krawieckie, Nadolska Daniela” za naprawdę ogromną ilość materiałów.

Guziki były potrzebne do ozdobienia własnoręcznie szytych toreb. Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie udostępniło swoje pomieszczenia i sprzęt do szycia. Uczniowie mogli liczyć na pomoc pań, które na co dzień pracują w kościerskim Centrum Integracji Społecznej.

- Własnoręcznie szyte, unikatowe torby sprzedawaliśmy m. in. na targach Klimaty w Gdańsku, w kościerskiej Strzelnicy czy podczas wywiadówek w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie - dodaje Maksymilian Okrój.

Zysk ze sprzedaży toreb zostanie przekazany fundacji ,,eFkropka’’, której głównym celem jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi. Do tej pory zebrano 4300 zł.

Z drugiej części guzików udało się zrealizować zajęcia na dziennym oddziale psychiatrii w Kościerzynie, polegające na robieniu rękodzieł przy ich użyciu.

- Nie udałoby się to bez pomocy sponsorów - podkreślają uczniowie. - Dziękujemy Firmie Usługi Rolnicze Carbon, Firmie Nandruk, Hurtowni papierniczej Stupieńko, Hurtownia i sklep papierniczy DWS i Korepetycje Kościerzyna.

Warto również dodać, że temat zaburzeń oraz chorób psychicznych poruszany jest w mediach społecznościowych - Na Facebooku na profilu „GUZIK MNIE - to Obchodzi”. Można tam znaleźć ciekawy wywiad z panią Ewą Kamą, pedagogiem specjalnym z kościerskiego Ogólniaka.

Wdzięczności i dumy z uczniów nie kryją także przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

- „Guzik mnie to obchodzi” to nie tylko hasło, to manifest zaangażowania i empatii. Uczniowie z dziewięciu szkół, w tym Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, zebrali blisko 17 000 guzików, które zostały przekazane na cele charytatywne. Ozdobione nimi torby stały się w ten sposób symbolem wsparcia i solidarności - podkreślają pracownicy kościerskiego szpitala. - Niezwykłe warsztaty z elementami terapii zajęciowej, przeprowadzone przez młodzież, otworzyły nowe możliwości dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Wolontariusze akcji wraz z naszymi pacjentami wspólnie tworzyli obrazy poprzez naklejanie guzików na płótna. Pozwoliło to naszym pacjentom nie tylko wyrazić swoją kreatywność, ale także uczestniczyć w nietypowej formie terapii zajęciowej. Angażowanie pacjentów w twórcze działania ma niebagatelny wpływ na poprawę samopoczucia, a w tym przypadku również wpływa na integrację społeczną.

Przełamywanie barier przez szkolną młodzież przynosi efekty nie tylko w postaci wspaniałych dzieł sztuki, ale również pozwala na budowanie silniejszej społeczności wspierającej osoby zmagające się z kryzysem psychicznym.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wyraża serdeczne podziękowania dla inicjatorów akcji „Guzik mnie to obchodzi” za ich zaangażowanie, pomysłowość i otwartość w działaniu na rzecz wsparcia osób doświadczających kryzysów psychicznych.

- Działania uczniów pokazują, że empatia i współpraca to siła, która może zmieniać świat na lepsze. Bardzo kibicujemy takim projektom i jesteśmy niezwykle dumni z kościerskiej młodzieży - podkreślają pracownicy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto