Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kościerski to królestwo jezior, lasów i rzek. Tu aktywnie odpoczniesz i odkryjesz wyjątkowe miejsca!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Czyste jeziora, malownicze lasy, rzeki pełne ryb. Powiat kościerski to prawdziwa perełka Pomorza zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Tereny te są nazywane Szwajcarią Kaszubską. W całym powiecie jest ponad 200 jezior. Najbardziej znanym z nich jest jezioro Wdzydze, inaczej „Kaszubskie Morze”. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć, a dowiecie się także ile zarabia przeciętny mieszkaniec Kościerzyny? Ile par wzięło ślub, a ile małżeństw skończyło się rozwodem? Ilu młodych mieszkańców przyszło na świat w Kościerzynie? Przedstawiamy najciekawsze dane liczbowe dotyczące miasta.

Powiat kościerski jest piękny!

Powiat kościerski - Serce Kaszub położony jest na Pojezierzu Kaszubskim, które zajmuje środkowo - południową część województwa pomorskiego. Ciekawostką jest fakt, że właśnie na terenie powiatu, a dokładnie w miejscowości Kłobuczyno w gm. Kościerzyna znajduje się środek województwa pomorskiego. Powierzchnia powiatu wynosi 1.165, 85 km2, co stanowi 6,4 proc. całej powierzchni województwa.

Powiat kościerski zajmuje 8 miejsce w województwie pomorskim pod względem wielkości. Od strony południowej graniczy z powiatem starogardzkim i chojnickim, od wschodniej z powiatem starogardzkim i gdańskim, od północnej z powiatem kartuskim a od zachodniej z powiatem bytowskim. Jest jednym z 17 powiatów ziemskich województwa pomorskiego. Stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące miasto Kościerzyna i gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, i Stara Kiszewa.

Centrum społecznym, gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym jest miasto Kościerzyna. Spośród 7 gmin wiejskich tworzących powiat, największą pod względem powierzchni i liczby mieszkańców jest gmina Kościerzyna, natomiast najmniejszą gmina Lipusz.

Perełki przyrodnicze

Na szczególną uwagę zasługuje Wdzydzki Park Krajobrazowy, położony w północno-zachodniej części Borów Tucholskich, na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego, 70 km od Gdańska. W otoczeniu czystych jezior, pachnących igliwiem lasów i zapierających dech w piersi krajobrazów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią rowery, przygotowano 8 szlaków o łącznej długości ponad 180 km. Natomiast ci, którzy preferują piesze wycieczki, mogą skorzystać z 6 ścieżek o łącznej długości około 30 km.

Rowerem po Kaszubach

Niewątpliwym atutem tras Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są usadowione na stelażach tablice opisujące przyrodę, krajobraz i historię regionu. Dodatkowo każdy szlak i ścieżka wyposażona jest w małą infrastrukturę lub miejsce postojowe, co uprzyjemni każdą wycieczkę. Przepiękne krajobrazy można podziwiać z punktów widokowych, usytuowanych na obszarze parku.

Szlaki kajakowe

Na obszarze WPK można także przyjemnie spędzić czas nad wodą. Szlaki kajakowe i przystanie to doskonałe zaplecze dla miłośników sportów wodnych, takich jak choćby kitesurfing, windsurfing czy żeglarstwo. A same spływy malowniczą rzeką Wdą stwarzają wspaniałą okazję do poznania przyrody z innej perspektywy. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z wyznaczonych szlaków, ścieżek i miejsc widokowych, a tym samym umożliwić poznanie terenów WPK, zachowując istniejące bogactwo przyrodnicze.

Kaszubskie Morze

Kompleks Jezior Wdzydzkich o powierzchni 1455,6 ha jest największym kompleksem jeziornym w tej części Kaszub, natomiast jezioro Wdzydze jest szóstym pod względem głębokości wśród jezior Polski. Ewenementem na skalę kraju, a nawet Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Ostrów Wielki, Glonek, Ostrów Mały, Sorka, Sidły, Mielnica, Przerośla i Ceronek - to wyspy jeziora Wdzydze. Na jeziorze Gołuń znajduje się wyspa Trzepcyn, a na Jelenim - Ostrówek. Największa z wysp, Ostrów Wielki, o pow. 90,66 ha i długości około 3 km to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Najmniejsza zaś to zaledwie kępa trzcin wyrastających ponad powierzchnię wody. Wszystkie jednak mają ogromne znaczenie jako siedlisko i obszar lęgowy rzadkich i chronionych ptaków wodno-błotnych.

Trochę historii

Na terenie powiatu kościerskiego znajduje się wiele miejsc ważnych dla historii i kultury Kaszub. Są to muzea, sanktuaria i tajemnicze miejsca owiane legendami. Na rynku w Kościerzynie można podziwiać m.in. zabytkowe kamienice, małą infrastrukturę, figurę legendarnej kaszubskiej postaci Remusa, a także stolemy, czyli figurki legendarnych kaszubskich siłaczy.

Na Rynku znajduje się Muzeum Ziemi Kościerskiej i Akordeonu. Kolekcja instrumentów jest efektem pasji poszukiwawczej Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 roku. Najstarszy akordeon w muzeum ma prawie 200 lat. Znajduje się tu wiele perełek. W Kościerzynie warto zobaczyć Muzeum Kolejnictwa. To niezwykłe miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj można wsiąść do lokomotywy i choć przez chwilę poczuć się jak maszynista sprzed kilkudziesięciu lat. Znajduje się tu prawie 50 zabytków ciężkich, czyli parowozów, lokomotyw i wagonów. To jedyne takie miejsce na Pomorzu. Najstarszym zabytkiem jest Ok1-112 z 1915 roku. Można tu zobaczyć także najdłuższy wykonany w Polsce Pu29-3.

Kościerzyna to jedyne miasto w Polsce, w którym znajdują się dwa sanktuaria. Kościół pw. Świętej Trójcy to największy, a zarazem najstarszy kościół w dekanacie. W tej neobarokowej świątyni otaczany jest czcią cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. O niezwykłym kulcie obrazu świadczą liczne pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Natomiast w kościerskiej kaplicy sióstr niepokalanek szczególną czcią otaczana jest Matka Boża Bolesna. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest łaskami słynąca gotycka Pieta, otoczona wielką czcią wiernych. Kamienna figura o wadze 50 kg i wysokości 58,5 cm przedstawia siedzącą na tronie zbolałą Maryję, trzymającą na kolanach martwe ciało swego Syna. Rzeźba ta bez wątpienia pochodzi z początku XV wieku i posiada duże walory artystyczne. Wzorowana jest na najlepszych średniowiecznych dziełach artystów europejskich.

Prawdziwą historyczną perełką jest Muzeum Hymnu Narodowego. Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb i ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku.

W Muzeum Hymnu Narodowego można również spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach z epoki. Wystawa główna jest podzielona na dwie odrębne ekspozycje: „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Wątkiem, który łączy obie części ekspozycji, jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie mazurka hymnem narodowym, aż po okres II wojny światowej, PRL i współczesność.

Każdego roku tysiące osób z całej Polski odwiedza Kalwarię Wielewską. Pięknie położona w otoczeniu lasów i w pobliżu jeziora jest idealnym miejscem nie tylko do modlitwy, ale także pozwala znaleźć chwilę spokoju w codziennej gonitwie.

Kalwaria Wielewska została zbudowana w latach 1915-1925. Jest ona jedną z najpiękniejszych w Polsce. W jej skład wchodzą 23 obiekty, w tym 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i pustelnia. Inicjatorem powstania kalwarii, a jednocześnie budowniczym był miejscowy proboszcz ks. Józef Szydzik. Odwiedzając kalwarię, warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym jej częściom i docenić ich kunszt. Autorem projektów architektonicznych, według których budowano wszystkie obiekty, jest monachijski architekt Teodor Mayr.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto