Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum we Wdzydzach zaprasza seniorów na warsztaty. Pracownicy szykują kolejne atrakcje

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum we Wdzydzach/Maria Sowisło
„Weekend seniora z kulturą” - to świetna okazja, by skorzystać z możliwości odwiedzenia ciekawych miejsc, m.in. w powiecie kościerskim.

Od 29 września do 1 października trwa akcja pod nazwą „Weekend seniora z kulturą”. Odbywa się już po raz dziesiąty w całej Polsce. To akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Z tej okazji Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach przygotował dla zwiedzających powyżej 60. roku życia bilet wstępu w specjalnej cenie - 10 zł, bezpłatne warsztaty w Chałupie ze Starej Huty (nr 27), tradycyjnego malarstwa na szkle, wyrobu kwiatów z papieru.

Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej. Podczas tego weekendu seniorzy będą mogli zwiedzić je bezpłatnie. Co więcej, bezpłatny wstęp będzie obowiązywał również w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz Muzeum Akordeonu w Kościerzynie .

Tymczasem w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach trwają przygotowania do otwarcia nowej atrakcji. To miejsce stale się rozwija i szykuje nową ofertę dla zwiedzających.

Obecnie zespół muzealny intensywnie pracuje nad urządzeniem wnętrza chałupy z Garcza. Na podstawie archiwalnych zdjęć pracownicy starają się odwzorować wygląd poszczególnych pomieszczeń, co jest dużym wyzwaniem.

Chałupa (1828 r.) jest częścią zagrody Formellów, która była usytuowana poza starym centrum wsi nad Jeziorem Łapalickim oraz małym potokiem nazywanym dawniej Warznica. Po śmierci ostatniego właściciela, Brunona Formelli (1977 r.) zdemontowano wcześniej zakupioną przez muzeum chałupę i teraz można ją podziwiać na terenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego.

Początki muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII -wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100-letnie, muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto