Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bibliotece Miejskiej w Kościerzynie wciąż przybywa czytelników! Rok 2023 był bardzo udany

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Biblioteka Miejska w Kościerzynie
„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” W. Szymborska. O niezwykłym sukcesie czytelników Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie w czasach „kryzysu czytelnictwa i papierowej książki”.

Czytelnictwo w Kościerzynie ma się bardzo dobrze. Tak wynika ze statystyk Biblioteki Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie. Rok 2023 był bardzo udany, co więcej nastąpił ponowny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Liczba odwiedzin wzrosła o imponujące 15,17%, ilość wypożyczonych książek zwiększyła się o 13,40%, a najbardziej zadowalające jest przybycie 977 nowych czytelników (wzrost o 7,24%). Obecnie czytelnikami kościerskiej biblioteki na Rynku jest 14 465 osób. W 2023 roku udało się zakupić 2251 nowości za ponad 55 tys. zł.

Ubiegły rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń zorganizowanych przez bibliotekę. Rekordową frekwencją cieszył się wieczór autorski poetki Izabeli Brandt z wystawą zdjęć Mariusza Cherka i oprawą muzyczną Katarzyny Błaszkowskiej i Adama Szewczyka. W maju z okazji Tygodnia Bibliotek odbył się cykl spotkań dedykowanych naszym seniorom.

Największą publiczność ze szkół podstawowych zgromadził w Sali Szopińskiego Krzysztof Piersa - terapeuta ds. uzależnień, autor „Komputerowego ćpuna” i „Złotej rybki w szambie”, a największą imprezą na świeżym powietrzu były XXIII Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA, które co roku gromadzą znanych pisarzy, wydawnictwa oraz miłośników książek.

Od pięciu lat dyrektorem Biblioteki Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie jest dr Justyna Kujach.

- Wierzę w moc książek. Dobra książka może być lekarstwem na smutek, może inspirować do lepszego życia, może pomóc nam w stawaniu się „najlepszą wersją siebie”, jest też najtańszą formą relaksu - mówi dr Justyna Kujach. - Dzięki książce odpoczywamy, przenosimy się w inny świat, uczymy czy rozwijamy swoje pasje. Biblioteka to miejsce dla każdego! Bogata i co ważne bezpłatna oferta najnowszych książek z różnych dziedzin i ponad 500 audiobooków zadowolą najbardziej wymagającego czytelnika. Kto raz do nas przyjdzie, będzie już wracał, gdyż odwiedziny biblioteki zapewniają lepszy humor nawet w pochmurne, zimne i deszczowe dni.

Warto pamiętać, że w kościerskiej bibliotece czytelnicy mają możliwość wypożyczania 3 książek w każdym z działów (łącznie więc 9) na miesiąc lub na dwa tygodnie z Czytelni. Dużym ułatwieniem jest KATALOG ONLINE, w którym można sprawdzić, czy w bibliotece jest książka, której szukamy. To narzędzie umożliwiające czytelnikom szybkie i wygodne przeszukiwanie zasobów bibliotecznych za pomocą internetu (wpisując autora, tytuł, serię czy hasło przedmiotowe).

Kalendarz najbliższych wydarzeń

  • 15.01 (17:00) - promocja książek profesora Tadeusza Linknera pt. „Dawniej w Kościerzynie” i „Kaszubski wirydarz”
  • 18.01 (17:00) - kaszubskie kolędowanie
  • 29.01 (9:30) - spotkanie autorskie i warsztaty dziennikarskie dla młodzieży szkół podstawowych z Darią Kaszubowską (zapisy)
  • 30.01 (16:30) - spotkanie miłośników gier planszowych
  • 27.02 (17:00) - spotkanie autorskie z Anną Sakowicz.

By być na bieżąco i korzystać z propozycji warto polubić Bibliotekę Miejską im. ks. Konstantego Damrota na FB lub śledzić stronę www.bibliotekakoscierzyna.pl. Już dziś warto wpisać w kalendarz ważnych wydarzeń w Kościerzynie pierwszą sobotę lipca (6.07.2024), gdyż wtedy odbędzie się Zjazd Kaszubów w Kościerzynie połączony z XXIV Targami Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA.

- Największą radością i satysfakcją po 5 latach pracy w Bibliotece Miejskiej jest dla mnie zgrany, świetnie współpracujący i obdarzony wieloma talentami zespół pracowników oraz nasi wspaniali Czytelnicy, którzy pobijają kolejne rekordy wypożyczeń, wychodzą z biblioteki uśmiechnięci i zrelaksowani oraz obdarowują nas codziennie życzliwością - dodaje dr Justyna Kujach. - Życzymy Państwu szczęśliwego, zdrowego i wypełnionego dobrą książką Nowego 2024 Roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto