Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kościerzynie odbył się Benefis z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera ||ZDJĘCIA, WIDEO

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Benefis z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera
Benefis z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera joanna surażyńska
25 lutego 2023 roku w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie odbył się Benefis z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera. To było wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło m.in. badaczy literatury i kultury. Jego przyjaciele, współpracownicy i uczniowie mogli wyrazić wdzięczność za długoletnią działalność i wybitne osiągnięcia. Nie zabrakło także rodziny prof. Tadeusza Linknera.

Benefis był okazją do promocji książki jubileuszowej "W kręgach znaczeń i treści. Od Młodej Polski do Kaszub". Uczestnicy spotkania podkreślali, że prof. Tadeusz Linkner należy do najwybitniejszych i najaktywniejszych badaczy literatury.

- Jesteśmy serdecznymi kolegami w pracy, znamy się z wielu konferencji – mówił podczas uroczystości prof. Duszan Paździerski. - Uważam, że starszych kolegów trzeba szanować, oddawać im hołd. Prof. Linkner jest osobą, która postawiła kamienie milowe w nauce, która jest mi bliska. Zasłużyłeś na takie podsumowanie i mam nadzieję, że będą kolejne. Twój dorobek jest ogromny. Życzę Ci, aby był jeszcze dwa razy większy. Gratuluję!

Jan Dittrich, dyrektor Kościerskiego Domu Kultury odczytał dwa listy gratulacyjne, których autorami są: prof. dr hab. Edward Jakiel oraz Stanisław Janke.

Rozmowę z prof. Tadeuszem Linknerem przeprowadził Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Nie zabrakło pytań o dzieciństwo, rodzinę, początki pracy zawodowej i oczywiście literaturę.

Pan profesor wykazał się dużym dystansem do siebie, a także poczuciem humoru.

- Jestem cholerykiem, o czym najlepiej zapewne wie sąsiadka, która słyszy przez ścianę – mówił profesor podczas spotkania. - Żona to wytrzymuje, przyzwyczaiła się do takiego wariata. Nie napisałbym żadnej książki, gdybym nie otrzymywał na czas obiadu, kolacji, bez żadnych spóźnień. Żona przepisała wiele moich książek, ja siedziałem wówczas nad czymś innym. Mam taką zasadę, że nie piszę nigdy książki od początku do końca, tylko kilka równolegle. Nie mogę wytrzymać przy jednej książce, przeskakuję na inny temat, potem jak mi się znudzi, to następną…

Pomysł na powstanie książki jubileuszowej "W kręgach znaczeń i treści. Od Młodej Polski do Kaszub" pojawił się jeszcze przed pandemią. Pomysłodawcą był prof. Duszan Paździerski. Książkę wydało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Prof. Tadeusz Linkner urodził się 29 stycznia 1949 w Chojnicach, jest profesorem nauk humanistycznych, jeszcze do niedawna pracował w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego (mgr 1974, doktorat 1982, habilitacja 1993, profesor tytularny 2004, profesor zwyczajny 2007). Wykładowca historii literatury Młodej Polski, ponadto zajmuje się mitologią słowiańską w literaturze, literaturą regionalną Kaszub i Kociewia, edytorstwem, krytyką literacką.

Naukę rozpoczął w wieku lat sześciu w Szkole Podstawowej w Odrach, potem było Liceum Pedagogiczne w Kościerzynie, Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy i Filologia Polska na Uniwersytecie Gdańskim. W 1982 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Tadeusz Linkner pracował w szkołach podstawowych w Będzimirowicach i żuławskim Tropiszewie oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Kościerzynie, skąd wyjechał do łódzkiego Ozorkowa, gdzie uczył przez pięć lat w Liceum Ogólnokształcącym. Od 1 września 1982 rozpoczął pracę w Technikum Budowlanym w Kościerzynie, a od 1 września 1983 zatrudniony został w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku adiunkta. Pomimo pracy w Gdańsku, nie zrezygnował z Kościerzyny, gdzie przez wiele lat jego żona uczyła w szkole podstawowej i gdzie obecnie pracuje jego córka, będąc nauczycielką w czwartym pokoleniu.

Tadeusz Linkner w 1993 roku obronił pracę habilitacyjną i jako adiunkt pracował w Instytucie Filologii Polskiej UG. W 1996 roku otrzymał mianowanie na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego, w roku 2004 tytuł profesora nauk humanistycznych, a po trzech latach stanowisko profesora zwyczajnego. W Instytucie Filologii Polskiej prowadził wykłady z historii literatury Młodej Polski, seminaria magisterskie (był promotorem blisko 400. magistrów) i seminarium doktoranckie, w którym uczestniczyło kilkunastu doktorantów (17 osób otrzymało ten stopień, w tym jedna z literatury kaszubskiej).

Profesor Tadeusz Linkner wydał blisko 60 książek, w tym 17 autorskich, jak chociażby:

  • • „Mitologia słowiańska w literaturze Młodej Polski”,
  • • „W romantycznym kręgu słowiańskich wierzeń”,
  • • „Zanim skończyło się maskaradą”,
  • • „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku”,
  • • „Heroiczna biografia Remusa. W zwierciadle mitu i kaszubskich wierzeń”,
  • • „Śląski poeta na Kaszubach”,
  • • „Z literatury Młodokaszubów. Aleksander Majkowski”.

Ważną pozycją jest odczytany z rękopisu i wydany przez Profesora „Pamiętnik z wojny europejskiej roku 1914” Aleksandra Majkowskiego. Natomiast z innych to chociażby „Utwory zebrane” Małgorzaty Hillar czy „Wspomnienia” Macieja Szukiewcza. Ponadto Tadeusz Linkner jest autorem około 400 artykułów naukowych, ponad 100 rozdziałów w różnych książkach zbiorowych i wielu recenzji, w tym recenzji prac profesorskich, habilitacyjnych, doktorskich i magisterskich. Pod redakcją Profesora ukazało się również wiele książek tematycznie związanych z Kaszubami, jak chociażby „Życie i przypadki Remusa A. Majkowskiego. Powieść regionalna czy arcydzieło europejskie” (1999), „Kaszubi wobec innych. Ku integracji europejskiej” (2002), „Wspólnie z Europą” (2005), a także ostatnio wydana kaszubska powieść Władysława Janta-Połczyńskiego „Święty Eustachy”.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto