Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książek prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści profesora

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W Bibliotece Miejskiej im. ks. K. Damrota w Kościerzynie odbyła się promocja książek „Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii” i „Kaszubski wirydarz wszelkich treści pełen” prof. Tadeusza Linknera.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej zostało otwarte przez dyrektor placówki dr Justynę Kujach. Autora powitała liczna grupa mieszkańców, zaprezentowano najnowsze książki profesora. Pierwsza z nich - „Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii” stanowi zarys historii Kościerzyny i Kaszub, traktując je jako Małą Ojczyznę. Druga - „Kaszubski wirydarz wszelkich treści pełen” przedstawia całość zjawisk kręgu kulturowego kaszubsko-pomorskiego.

Tadeusz Linkner podczas prezentacji książek podzielił się kulisami ich powstania, źródłami pomysłów i inspiracji. Jego opowieści zaintrygowały uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję nabyć prezentowane książki i uzyskać dedykację autora.

Recenzję na temat książki „Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii” napisała dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP: „Książka Tadeusza Linknera imponuje erudycją oraz zakresem tematycznym. W zasadzie każdy kolejny rozdział stanowi zaczątek odrębnej monografii. Profesor w sposób syntetyczny podaje treści ogromnie ważne dla przedstawionego miasta i regionu, które są bliskie jego sercu, bo z nimi właśnie związał swoje życie (...) Swą treścią praca ta wykracza poza lokalną historię miasta - jest nieoceniona również dla dziejów historii literatury i kultury Kaszub. Autor podaje w niej szereg nowych, dotychczas w ogóle nieznanych faktów.”

- Praca prof. Tadeusza Linknera stanowi ważki wkład w poznanie fragmentów dziejów Kościerzyny i Kaszub - napisał w recenzji dr Krzysztof Jażdżewski. - Autor, umiejętnie wykorzystując materiał źródłowy i literaturę przedmiotu, z punktu widzenia historyka literatury, przedstawił szeroki obraz duchowego (intelektualnego) życia regionu. Obraz ciekawy i intrygujący, gdyż malowany życiorysami wielu postaci bliżej nieznanych szerszemu gronu odbiorców. (...) Główny nurt, który przewija się w prezentowanej książce, to rozbudzenie fascynacji Małą Ojczyzną - jej historią, ludźmi, kulturą i niezwykłą aurą.

25 lutego 2023 roku profesor Tadeusz Linkner świętował 50-lecie pracy twórczej.

Prof. zw. dr. hab. Tadeusz Linkner
Urodził się 29. stycznia 1949 roku w Chojnicach, mieszkał w Odrach, gdzie jego matka i ojciec byli nauczycielami. Naukę rozpoczął w wieku lat sześciu w Szkole Podstawowej w Odrach, potem było Liceum Pedagogiczne w Kościerzynie, Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy i Filologia Polska na Uniwersytecie Gdańskim. W 1982 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Tadeusz Linkner pracował w szkołach podstawowych w Będzimirowicach i żuławskim Tropiszewie oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Kościerzynie, skąd wyjechał do łódzkiego Ozorkowa, gdzie uczył przez pięć lat w Liceum Ogólnokształcącym. Od 1 września 1982 rozpoczął pracę w Technikum Budowlanym w Kościerzynie, a od 1 września 1983 zatrudniony został w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku adiunkta. Pomimo pracy w Gdańsku, nie zrezygnował z Kościerzyny, gdzie przez wiele lat jego żona uczyła w szkole podstawowej i gdzie obecnie pracuje jego córka, będąc nauczycielką w czwartym pokoleniu.

Tadeusz Linkner w 1993 roku obronił pracę habilitacyjną i jako adiunkt pracował w Instytucie Filologii Polskiej UG. W 1996 roku otrzymał mianowanie na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego, w roku 2004 tytuł profesora nauk humanistycznych, a po trzech latach stanowisko profesora zwyczajnego. W Instytucie Filologii Polskiej prowadził wykłady z historii literatury Młodej Polski, seminaria magisterskie i doktoranckie.

Tadeusz Linkner jest autorem około 400 artykułów naukowych, ponad 100 rozdziałów w różnych książkach zbiorowych i wielu recenzji, w tym recenzji prac profesorskich, habilitacyjnych, doktorskich i magisterskich.

Pod redakcją Profesora ukazało się również wiele książek tematycznie związanych z Kaszubami, jak chociażby „Życie i przypadki Remusa A. Majkowskiego. Powieść regionalna czy arcydzieło europejskie” (1999), „Kaszubi wobec innych. Ku integracji europejskiej” (2002), „Wspólnie z Europą” (2005), a także ostatnio wydana kaszubska powieść Władysława Janta-Połczyńskiego „Święty Eustachy”.

Wiele razy prezentował kaszubskie sprawy

Profesor popularyzuje kulturę i literaturę kaszubską w mediach lokalnych i ogólnopolskich, czego dowodem są filmy o twórczości Małgorzaty Hillar, o kaszubskim obrzędzie „Ścinanie kani” czy o kaszubskiej demonologii.

O „Remusie” Majkowskiego mówił w I programie TV „Kawa czy herbata”, wiele razy prezentował kaszubskie sprawy w audycji gdańskiej TV „Rodno zemia”, w Radio Gdańsk, w II programie Polskiego Radia, w TOK FM czy w Radio Bis.

Prof. Linkner w Toronto prowadził badania kultury duchowej Kaszubów kanadyjskich, na Uniwersytecie w Toronto głosił wykłady „O mitologii słowiańskiej...”, czy „Pisarstwie Aleksandra Majkowskiego”, uczestniczył w dyskusji panelowej na tematy kaszubskie w Ottawie, udzielał wywiadów o Kaszubach w kanadyjskiej TV, w tamtejszym Radiu Polonia i polonijnych gazetach. Wygłaszał też referaty w Akademii w Trevemünde czy prowadził wykład o mitologii słowiańskiej, bogach Rugii i Winety na Uniwersytecie w Bremie.

Publikacje Profesora znane są w Europie, na przykład „Słowiańskie bogi i demony” czytane są na Uczelniach w Czechach, Niemczech i Szwecji i wykorzystywane w pracach naukowych.

Profesor wygłosił ponad 130 referatów na konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ponadto głosi wykłady i odczyty w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Słupsku, Kartuzach, Kościerzynie, Skarszewach, Chojnicach i innych miastach i wsiach na Pomorzu - dla dorosłych, młodzieży szkolnej i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim literatury kaszubskiej i pomorskiej.

Przez wiele lat głosił też wykłady podczas kościerskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, na Biesiadach Literackich w Czarnej Wodzie, w Podyplomowym Studium Edukacji Regionalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz na Studium Pedagogiki Regionalnej i Alternatywnej w Brusach, Kościerzynie i Sierakowicach. Był przez sześć lat recenzentem Wydawnictwa Morskiego, napisał wiele recenzji książek publikowanych w prasie trójmiejskiej (ponad 200 pozycji).

W latach 1986, 1988, 1989, 1997, 2004, 2015 otrzymywał nagrody Rektora UG za pracę dydaktyczną, naukową i wydane książki. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Medal Stolema czy Kociewskie Pióro (2005). Z innych wyróżnień można jeszcze podać, że w roku 2001 eseje Tadeusza Linknera zdobyły I miejsce na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej (odtąd jako członek jury nie daje swoich książek do konkursu), natomiast za rok 2011 otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Kościerzyna i Nagrodę Angelusa w latach 2011 i 2015.

Jego pomysłem są m.in. Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej

Tadeusz Linkner był i jest członkiem stowarzyszeń i organizacji, jak między innymi Towarzystwa Nautologicznego, Towarzystwo im. Adama Mickiewicza, Instytutu Kultury Słowiańskiej w Londynie, Instytutu Kaszubskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie Gdańsk/Kościerzyna, Kościerskiej Fundacji Kultury. Jest członkiem Rad Naukowych i Redakcji, jak chociażby rocznika „Teki Gdańskie”, bydgoskiego kwartalnika „Temat”, kieleckiego rocznika „Studia Słowianoznawcze” czy „Studiów Pelplińskich. Przewodniczy także Kapitule Kociewskiego Pióra, jury Wojewódzkiego Konkursu w Kościerzynie, konkursu Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, konkursowi im. Romana Landowskiego w Tczewie i Literackiemu Konkursowi im. Drzeżdżona w Wejherowie.

Chociaż zajmował się i zajmuje w swej pracy naukowej literaturą Młodej Polski, mitologią słowiańską, edytorstwem i krytyką literacką, to uznał, że miastu, w którym zamieszkał, trzeba też oddać swą wiedzę i umiejętności. Był radnym Miasta Kościerzyna w latach 1990-1995 i dwóch pierwszych kadencji radnym Powiatu Kościerskiego.

Z jego inicjatywy powstało pismo „Gryf Kościerski”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym, jego pomysłem są także Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej oraz konkurs im towarzyszący.

Książki autorstwa Prof. Tadeusza Linknera

 1. Z mare tenebrarum na słoneczny Hel. W kręgu myśli bałtycko-pomorskiej Tadeusza Micińskiego (1987)
 2. Mitologia słowiańska w literaturze Młodej Polski (1991)
 3. Heroiczna biografia Remusa. W zwierciadle mitu i słowiańskich wierzeń (1996)
 4. Słowiańskie bogi i demony. Z rękopisu Bronisława Trentowskiego (1998, 2007, 2018, 2024)
 5. W misji Słowa. Twardowski-Pasierb-Damrot - Św. Wojciech (1998)
 6. „Miłość jest światłem moich wierszy”. O poezji Małgorzaty Hillar (2000)
 7. Zanim skończyło się maskaradą. Ze studiów nad twórczością Tadeusza Micińskiego (2003)
 8. W unii słowa. Heyke-Damrot-Karwatowa-Majkowski-Wyszyński (2004)
 9. Śląski poeta na Kaszubach. Ks. Konstanty Damrot (1870-1884) (2011)
 10. Z literatury Młodokaszubów. Aleksander Majkowski. Studia i szkice (2013)
 11. W romantycznym kręgu słowiańskich wierzeń. Trentowski-Mickiewicz-Słowacki-Budzyński-Kraszewski (2014)
 12. Z lirycznej i epickiej twórczości Leona Heykego (2015)
 13. Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku (2015)
 14. Z juveniliów Tadeusza Micińskiego (2016)
 15. (Za)poznawanie Żeromskiego (2017)
 16. Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii (2020)
 17. Kaszubski wirydarz wszelkich treści pełen (2021)
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto