Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na rynku w Kościerzynie. Pojawił się Ignacy Paderewski

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
27 grudnia na rynku w Kościerzynie można było obejrzeć ciekawą inscenizację. A wszystko za sprawą obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mieszkańcy z zaciekawieniem oglądali to niecodzienne widowisko, zwłaszcza że w sercu miasta pojawił się sam Ignacy Paderewski.

Obchody 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2023 roku na rynku w Kościerzynie wiele się działo. Duże zainteresowanie wzbudziła inscenizacja przyjazdu wielkiego Polaka kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Pokazano symboliczny moment wybuchu powstania. W trakcie uroczystości uczestnicy otrzymali kopie historycznej "Gazety Poznańskiej" z epoki.

- Przyjechałem dziś do Kościerzyny, by upamiętnić historię, która wydarzyła się 105 lat temu, w zaborze pruskim, do którego wy trafiliście w 1772 roku podczas pierwszego rozbioru Polski. Ziemia Wielkopolska trafiła pod but pruski w 1793 roku, a cała nasza Ojczyzna zniknęła z map świata w 1795 r. Nasi rodacy walczyli, by odzyskać niepodległość razem z Napoleonem w Powstaniu Listopadowym, Krakowskim oraz Styczniowym. Teraz przyjechałem do Was, by przeżywać wydarzenia z 27 grudnia 1918 r., które miały miejsce w Poznaniu, gdzie nasi rodacy chwycili za broń i sami się wyzwolili, bez kłótni i wrogości. Ta wspólna idea doprowadziła do tego, że Powstanie Wielkopolskie wygrało. Wracając do tamtych chwil, doskonale pamiętam mój entuzjazm i ludzi witających mnie na dworcu w Poznaniu, a potem w Hotelu Bazar - mówił podczas inscenizacji Ignacy Paderewski.

- Stolica Wielkopolski była pod zaborem, ale było czuć Wolność. Wiem, że Kaszubi również chcieli w tym czasie chwycić za broń, ale sytuacja tu była inna niż w Wielkopolsce. O losach Kościerzyny i Kaszub zadecydowano w Traktacie Wersalskim w 1919 r. 31 stycznia 1920 roku Wojska Polskie wkroczyły do Kościerzyny. Kościerzacy entuzjastycznie witali Wojsko Polskie generała Hallera. W przyszłym roku zapraszam 28 stycznia 2024 r., gdzie na naszym rynku uczcimy 104 rocznicę Wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny. Będzie zimno, ale warto przyjść. Te chwile, kiedy spotykamy się z rodziną, tą najbliższą i tą kościerską, są bardzo ważne, a może i najważniejsze. Brakuje nam rozmów między nami, a spotkania i rozmowy budują jedność. Cieszmy się z Niepodległej, bo jaka by ona nie była, jest Nasza - mówił podczas inscenizacji Ignacy Paderewski.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) to polski pianista, kompozytor i polityk, który odegrał kluczową rolę w walce o niepodległość Polski. Jego geniusz muzyczny przyniósł mu międzynarodowe uznanie, a po I wojnie światowej został pierwszym premierem niepodległego państwa polskiego. Paderewski aktywnie uczestniczył w negocjacjach pokojowych i pracował jako dyplomata, reprezentując Polskę na forum międzynarodowym. Oprócz osiągnięć w sferze polityki i dyplomacji, pozostaje także znanym kompozytorem, a jego patriotyczne zaangażowanie sprawiło, że stał się symbolem walki o suwerenność narodu polskiego.

Powstanie Wielkopolskie to zbrojne wystąpienie, które miało miejsce w latach 1918-1919 w Wielkopolsce, w ówczesnych granicach Cesarstwa Niemieckiego. Stanowiło ono część szerszego procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej.

W wyniku klęski Cesarstwa Niemieckiego i jego sojuszników na froncie zachodnim, a także postanowień traktatu wersalskiego z 1919 roku, Niemcy były zmuszone do oddania Polsce części swojego terytorium, w tym Wielkopolski. Jednakże, przed formalnym podpisaniem traktatu, w listopadzie 1918 roku, polska ludność Wielkopolski, zainspirowana duchem niepodległościowym i korzystając z chwilowego osłabienia niemieckiej administracji, przystąpiła do powstania w celu wywalczenia niepodległości i przyłączenia obszaru do Polski.

Powstanie Wielkopolskie miało charakter lokalnego zrywu niepodległościowego. Inicjatywa była podejmowana przez różne grupy społeczne, w tym mieszczan, chłopów i inteligencję. Walki były skoncentrowane wokół głównych ośrodków miejskich, takich jak Poznań, Gniezno i Leszno. W trakcie walk wielkopolskie oddziały polskie, wsparte często entuzjastycznym poparciem ludności cywilnej, zdołały odeprzeć niemieckie oddziały.

Sukces powstania wpłynął na decyzje międzynarodowe i przyczynił się do ustalenia nowych granic Polski w traktacie wersalskim. Formalnie Wielkopolska została przyłączona do Polski w styczniu 1919 roku, po zakończeniu walk i przyznaniu Polsce kontroli nad obszarem w wyniku postanowień traktatu wersalskiego.

Powstanie Wielkopolskie było jednym z pierwszych aktów niepodległościowych w okresie powojennym, a jego sukces miał wpływ na ustanowienie niepodległego państwa polskiego. Wprowadzenie polskiej administracji w Wielkopolsce umożliwiło późniejsze zorganizowanie plebiscytu, który potwierdził przynależność tych terenów do Polski.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto