Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawałnica na Pomorzu. Mijają trzy lata, gdy przez region przeszedł huragan stulecia. Odnowa zniszczonych lasów wciąż trwa [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez woj. pomorskie przeszła nawałnica, która nieodwracalnie zmieniła krajobraz regionu. W jej wyniku w woj. pomorskim śmierć poniosło pięć osób, w tym dwie harcerki przebywające na obozie w okolicach miejscowości Suszek. Zniszczeniu uległy tysiące hektarów lasów. Straty po nawałnicy na Pomorzu wyniosły ponad 27 mln zł.

Dziś mija trzecia rocznica tragicznej w skutkach nawałnicy, która przeszła przez Polskę 11 i 12 sierpnia 2017 roku. Jej skutki były katastrofalne. Przypomnijmy, że była to burza wielokomórkowa typu bow echo o długości 300 km, która spowodowała śmierć 6 osób.

Najgwałtowniejsza burza przeszła w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Prędkość wiatru w porywach podczas przejścia tego układu osiągała 120 km/h, a punktowo przekraczała nawet 150 km/h.

Największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim oraz pomorskim, a także w wielkopolskim. Szkody w zniszczonych budynkach to ponad 250 milionów złotych.

Nawałnica spustoszyła Pomorze. Największe straty materialne odnotowano w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim i lęborskim.

Na Pomorzu nawałnica spowodowała śmierć pięciu osób. Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Suszek, w powiecie chojnickim. Zginęły dwie nastoletnie harcerki w wieku 13 i 14 lat z województwa łódzkiego, które przebywały w Suszku na obozie harcerskim. 22 innych harcerzy zostało rannych.

Huragan stulecia spowodował ogromne zniszczenie w lasach. Krajobraz wielu pomorskich miejscowości zmienił się nieodwracalnie. Od trzech lat leśnicy starają się odnowić las. W liczne akcje sadzenia drzew włączają się mieszkańcy różnych regionów Polski. Ta wspólna inicjatywa jednoczy ludzi i daje szansę, że przyszłe pokolenia będą mogły korzystać z dobrodziejstwa lasów. Trzeba pamiętać, że do tej pory udało się odnowić połowę zniszczonych terenów.

- Tam gdzie przetrwały choćby pojedyncze drzewa wykorzystujemy naturalne siły przyrody do odnowienia lasu, a każde kiełkujące nasionko traktujemy jak prezent - mówią leśnicy.

Dzięki ciężkiej pracy leśników i wsparciu wielu ludzi dobrej woli kiedyś te lasy znów będą wielkie i piękne.

Przed rokiem przy siedzibie Nadleśnictwa Lipusz odsłonięto wyjątkowy kamienia, upamiętniający wkład pracy osób, firm i instytucji w usuwaniu zniszczeń po nawałnicy z sierpnia 2017 roku.

Ten symboliczny kamień znajduje się w parku przy siedzibie Nadleśnictwa Lipusz, który ucierpiał w znacznym stopniu w czasie nawałnicy w 2017 roku. Po uprzątnięciu zniszczeń, lipuscy leśnicy postanowili przebudować park i przystosować go dla mieszkańców oraz turystów.

Na uroczystość zaproszone zostały osoby, firmy i instytucje, które od pierwszych godzin pomagały usunąć skutki pamiętnej nawałnicy. Treść zamieszczona na tym symbolicznym kamieniu brzmi: „Dla upamiętnienia wkładu pracy wniesionej przez ludzi, którzy usuwali skutki nawałnicy, jaka przeszła przez teren Nadleśnictwa Lipusz w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, niszcząc w różnym stopniu 18 000 ha lasu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz Maciej Kostka”.


Zdjęcia: archiwum "Dziennika Bałtyckiego".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto