Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietoperze we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym pod lupą studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
wdzydzki park krajobrazowy
W sierpniu pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego gościli studentów z Sekcji Chiropterologicznej Koła Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przy okazji własnego projektu obejmującego badania nad karlikami, pomogli sprawdzić zasiedlenie zawieszonych w latach ubiegłych budek dla nietoperzy.

Sprawdzonych zostało ponad 130 schronów, które w większości nosiły znamiona użytkowania. Nawet jeżeli w danej budce nie stwierdzono obecności zwierzęcia, to guano (odchody) były prawie zawsze.

- Jest to dla nas bardzo ważna informacja, która potwierdza potrzebę i zasadność wieszania budek - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Najliczniej stwierdzano obecność nocka Natterera, ale wśród naszej chiropterofauny korzystającej ze sztucznych schronień można wymienić również karliki większe i malutkie, borowca wielkiego, gacka brunatnego czy bardzo rzadkiego na naszym terenie nocka dużego.

Już standardowo w budkach nie zabrakło os i szerszeni, ale przynajmniej niektórym nietoperzom zdawało się to nie przeszkadzać, bo zdarzyło się, że nietoperz dzielił lokum z osami.

Działania z zakresu czynnej ochrony przyrody i monitoringu przyrodniczego realizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto