Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolniku, zostało niewiele czasu na złożenie wniosku

EDA
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wiosennych przymrozków, huraganów, nawałnic, suszy czy powodzi, mogą się starać o pomoc finansową. Jeszcze do 29 sierpnia można składać wnioski o przyznanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na jedno gospodarstwo można otrzymać wsparcie nawet do 300 tys. zł.

Pomoc przysługuje w formie refundacji części kosztów poniesionych na odtwarzanie produkcji, przy czym nie więcej niż 90 proc. Wniosek o przyznanie pomocy należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce realizacji zadania.

To nie jedyna forma pomocy, z której mogą skorzystać rolnicy poszkodowani w wyniku klęsk żywiołowych. Inną możliwością dla nich jest skorzystanie z preferencyjnie oprocentowanego kredytu klęskowego na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach. Do oprocentowania takiego kredytu dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Okazuje się, że jest on dużo korzystniejszy niż dostępne kredyty komercyjne. Kredytobiorca płaci bowiem wówczas oprocentowanie w wysokości tylko 0,1 proc. w skali roku. O ile jednak ubezpieczył przynajmniej połowę powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk oraz pastwisk, lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich, od co najmniej jednego ryzyka, takiego jak susza, grad, deszcz, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina.

Rolnicy, którzy nie zawarli umów ubezpieczenia, obecnie płacą oprocentowanie w wysokości 3,85 proc. w skali roku. Resztę należnego oprocentowania pokrywa agencja.

- W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej nawiedzają nas różne klęski żywiołowe - mówi Andrzej Zawadzki, rolnik z powiatu kościerskiego. - Dlatego też dobrze się stało, że państwo stara się pomóc nam w kłopotach. Wielu rolników pozbawionych pomocy musiałoby zakończyć działalność. Trudno bowiem zaczynać wszystko od początku, nie mając pieniędzy.

Poszkodowani mogą skorzystać z dwóch linii kredytowych - inwestycyjnej i obrotowej. Kredyt obrotowy można otrzymać na środki do produkcji rolnej, np. nawozy, paliwa czy zakup inwentarza. Kredyt inwestycyjny natomiast można dostać m.in. na zakup maszyn rolniczych, odbudowę budynków.

Przed złożeniem wniosku o kredyt poszkodowany udaje się do urzędu gminy, aby zgłosić szkodę. Specjalna komisja oszacuje straty. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody, który następnie zgłasza do ministra rolnictwa wniosek o wyrażenie zgody na udzielenie pomocy. Zgoda ministra umożliwia uruchomienie kredytów klęskowych przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wtedy rolnik, ubiegając się o kredyt klęskowy, musi pójść do banku i pobrać formularz wniosku o kredyt. Jeśli zamierza starać się o kredyt klęskowy inwestycyjny, potrzebny mu będzie również plan inwestycji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto