Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkodniki mogą zagrażać plantacjom zbóż. Podczas forum mówiono o tym, jak z nimi walczyć

(EDA)
Mszyce, wciornastki, skrzypionki i pryszczarki - te szkodniki mogą siać spustoszenie na plantacjach zbóż. Dlatego tak ważna jest obserwacja upraw i szybka reakcja na pojawiające się zagrożenie.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu stał się centrum szkoleniowym dla rolników. Dzięki licznym konferencjom mogą oni zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami nauki, która znajduje zastosowanie w rolnictwie. W ostatnich dniach producenci rolni mogli wziąć udział w V Pomorskim Forum Nasiennym.

- Głównym celem konferencji było przypomnienie i wskazanie skutków braku obserwacji i zwalczania szkodników i chorób występujących w uprawach zbóż - mówi Andrzej Okrój, kierownik działu technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. - Po uroczystym powitaniu uczestników oraz oficjalnym otwarciu konferencji prof. Bożena Kordan z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna wygłosiła wykład na temat zwalczania szkodników zagrażających plantacjom zbóż w woj. pomorskim. Na przygotowanych zdjęciach zaprezentowała szkodniki występujące w zbożach takie jak mszyce, wciornastki, skrzypionki, pryszczarki. Omawiając poszczególne szkodniki wykładowca zwracał szczególną uwagę na poszczególne stopnie rozwoju szkodników wskazując fazy, w których należy je zwalczać.

Profesor zachęcała rolników, aby obserwowali plantacje nie tylko gołym okiem, ale aby wyposażyli się w lupy, które pozwolą dokładniej ocenić sytuację i podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu.

- Drugim wykładowcą był dr inż. Andrzej Bruderek, ekspert polowy, który skupił się na skutkach złego przezimowania plantacji - mówi Daniel Dąbrowski z PODR w Lubaniu. - Te mogą być spowodowane terminem siewu, a w szczególności złym doborze odmian uprawianych zbóż, wynikających z wysiewaniem odmian pszenżyta ozimego, pszenicy ozimej o zbyt małej zimotrwałości. Przydatność odmian na danym terenie określana jest podczas prowadzonych badań w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Podczas tych badań obserwuje się również podatność odmian na choroby takie jak mączniak prawdziwy, septorioza, rynchosporioza. Efektem prac PDO jest utworzona lista odmian zalecanych na danym terenie, która jest publikowana m.in. na stronie www.podr.pl. Warto zapoznać się z tymi informacjami.

Kolejnym prelegentem był Stefan Troka, który omówił znaczenie próchnicy w glebie, wskazując zalety stosowania mikroorganizmów do jej wzbogacania.

Sporo uwagi poświęcono również sprawom dotyczącym wszystkich rolników, którzy korzystają z różnego rodzaju dopłat. Specjaliści z Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówili m.in. zmiany w funkcjonowaniu systemu dopłat do zakupionego materiału siewnego oraz płatności bezpośrednich tzn. e-wniosek.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto