Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taksówkarze z Kościerzyny pilnują zabytkowego kamienia młyńskiego

eda
Wywiezienie kamienia z miasta to byłby skandal! Taksówkarze, którzy strzegą obiektu jak oka w głowie, nie kryją oburzenia. Ich zdaniem, znalazła się osoba, która chce wywieźć z Kościerzyny zabytkowy kamień młyński. Jest on pamiątką po działającym w mieście młynie. Kamień może mieć nawet kilkaset lat. Zwłaszcza, że ostatni młyn miejski zakończył pracę w roku 1877. To ważna pamiątka. Kamień przy ulicy Młyńskiej w Kościerzynie został wystawiony przez Antoniego Neubauera z Kościerzyny, którego był własnością. Zależało mu, aby umieścić go w widocznym miejscu, blisko historycznego położenia młyna. Gdy usłyszał, że istnieje groźba wywiezienia go z Kościerzyny, przekazał obiekt nieodpłatnie na rzecz Muzeum Ziemi Kościerskiej. W sprawę zaangażowali się również taksówkarze, którzy mają swój postój niedaleko tego miejsca. Strzegą go dzień i noc.

- My pilnujemy ze szczotkami i gaśnicami, na tych, którzy próbowaliby zabrać nam ten kamień - mówi pan Henryk, taksówkarz. - Ktoś zamierza go wywieźć do Lęborka. My, taksówkarze, nie pozwolimy na to. To kamień historyczny z kościerskiego młyna. To dobro wszystkich mieszkańców Kościerzyny. Nasze władze muszą zająć się tą sprawą jak najszybciej. Powinno się ustawić tutaj jakąś tabliczkę. Młodzi ludzie przechodząc obok, nie wiedzą, co to jest. Pod tym kamieniem płynęła rzeka. W tym miejscu znajdowało się koło, które napędzało młyn. Gdzieś znajduje się większy kamień, który znajdował się pod tym obecnym. Te dwa kamienie tarły o siebie. Ten większy jest gdzieś tutaj zakopany.

Antoni Neubauer przyznaje, że słyszał o próbach wywiezienia kamienia z Kościerzyny.

- Mam nadzieję, że to tylko plotki - dodaje. - Podarowałem kamień Muzeum Ziemi Kościerskiej. Teraz oni powinni się tym zająć. Cała Kościerzyna się na tym wychowała. Ludzie sobie nie wyobrażają, żeby go tutaj nie było.

Dyrekcja Muzeum Ziemi Kościerskiej
zamierza we właściwy sposób "zagospodarować" kamień.

- Chcielibyśmy zadaszyć kamień i ustawić przy nim tablicę informacyjną - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor MZK. - Zawierałaby ona nie tylko informacje na temat tego młyna, ale ogólnie o młynarstwie i o występujących tutaj kiedyś ciekach wodnych. Wpisuje to się w koncepcję szlaku turystycznego, który chcemy stworzyć. Nie wiemy dokładnie, gdzie będzie stał ten kamień. Teren, na którym znajduje się obecnie, może okazać się pasem drogowym. Musimy wszystkie kwestie uzgodnić jeszcze z zarządem dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto