Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łubianie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej poległym partyzantom [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
24 czerwca 2018 r. roku w Kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej poległym partyzantom w Boju pod Łubianą 26 maja 1944 r.

W uroczystości oddającej hołd partyzantom uczestniczyli m.in. członkowie rodzin bojowników, Wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Poloskiego oddz. w Łubianie z panią prezes Ireną Marszewską na czele, skauci z XXIII drużyny Harceńskiej z Łubiany, przybyłych pocztów sztandarowych; z ZKP oddz. w Lipuszu, Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał, Stowarzyszeniu Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach i parafianie naszej miejscowości.

Uroczystość poświecenia tablicy pamiątkowej ku czci poległych partyzantów w Boju pod Łubianą w 1944 r., rozpoczęła się o godzinie 11.00 mszą św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie. Po zakończonej mszy w kaplicy bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieści się Tablica Pamięci, nastąpiło uroczyste odsłonięcie. Przypomnijmy, że 26 maja 1944 r. wojska niemieckie zaatakowały trzy odziały partyzanckie ukrywające się w lasach pod Łubianą tj. Gryfa Pomorskiego, Armii Krajowej i tak zwanych „Dzikich” (osób które uciekły lub nie chciały wstąpić do Wermachtu) w tym boju ponieśli śmierć: Eichman Władysław, Keiser Augustyn, Keiser Teofil, Landowski Hubert, Męcikalski Józef, Miloch Bernard Skwierawski Władysław, Turzyński Alfons. Nieznane są miejsca pochówku tych osób. W 1984 r. w Konem powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie (nasi harcerze od 9 lat opiekują się tym obeliskiem).

Z inicjatywy ks. Proboszcza Mieczysława Gajewskiego, ZKP w Łubianie i 23 drużyny ZHP w Łubianie powstał pomysł wmurowania w naszym kościele parafialnym tablicy upamiętniającą tych poległych w 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę co miało miejsce dziś. Odsłonięcia tablicy dokonał pan wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, siostra poległego w Boju pod Łubianą Huberta Landowskiego. Następnie nastąpiło poświęcenie tablicy.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod tablicą ku czci partyzantów, oddając w ten sposób hołd tym, którzy zginęli. W uroczystości udział wzięły rodziny poległych oraz wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Poloskiego oddz. w Łubianie z panią prezes na czele Ireną Marszewską, harcerze XXIII drużyny Harceńskiej z Łubiany, przybyłe poczty sztandarowe z ZKP oddz. w Lipuszu, Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" z Męcikału , Stowarzyszeniu Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach, parafianie z Łubiany i inni zaproszeni goście.

Po uroczystościach nasi harcerze rozdawali przybyłym okolicznościową widokówkę upamiętniającą tę uroczystość. Wszyscy zaproszeni goście po oficynach uroczystościach udali się na kaszubski poczęstunek do siedziby ZKP w Łubianie gdzie prezes Stowarzyszenia Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach odznaczył Srebrnym Krzyżem Irenę Marszewską, i Brązowym Krzyżem Jerzego Skwierawskiego.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Łubianie bardzo dziękuje członkowi zarządu naszego oddziału Jerzemu Skwierawskiemu za bardzo duża pracę w organizację tego przedsięwzięcia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto