Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łubiany Kaszuby odkrywali przez muzykę i wspólną zabawę

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wczesnym rankiem uczestnicy wybrali się z latarkami na górę Wieżycę. Spotkanie dostarczyło wszystkim mnóstwo dobrej zabawy i ciekawych wrażeń.
Wczesnym rankiem uczestnicy wybrali się z latarkami na górę Wieżycę. Spotkanie dostarczyło wszystkim mnóstwo dobrej zabawy i ciekawych wrażeń. Anna Cupa
Uczniowie z Łubiany i Kalisk Kościerskich, a także członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie kulturę Kaszub poznawali podczas wyjątkowego koncertu i spotkań integracyjnych.

Język kaszubski w Łubianie i Kaliskach Kościerskich

Nauka języka kaszubskiego odbywa się nie tylko w szkolnych ławkach, ale także podczas wydarzeń integracyjnych. O czym można się było przekonać w Łubianie i Kaliskach Kościerskich, gdzie kaszubskim szkoły stoją! Uczniowie wybrali się w teren.

- W gościnnych progach szkoły w Szymbarku spotkali się uczniowie miejscowej szkoły oraz ich rówieśnicy z Kalisk Kościerskich i Łubiany. Spotkanie pod hasłem „Kaszubska nocka” miało na celu przede wszystkim integrację uczniów, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego - mówi Anna Cupa, nauczycielka języka kaszubskiego w Zespołu Kształcenia w Łubianie. - Uczniowie wzięli udział w warsztatach, które pozwoliły im się bliżej poznać, a przy okazji szlifowały znajomość języka kaszubskiego.

Nauczycielka języka kaszubskiego w Szymbarku Celina Wojciechowska przygotowała dla uczestników kaszubskie zabawy, a Mariola Zaborowska z Kalisk Kościerskich poprowadziła Turniej Wiedzy o Kaszubach. Podczas wieczornej dyskoteki uczestnicy tańczyli zumbę kaszubską z nauczycielką z Łubiany, Anną Cupą. Wczesnym rankiem uczestnicy wybrali się z latarkami na górę Wieżycę. Spotkanie dostarczyło wszystkim uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy i ciekawych wrażeń.

- Dziękujemy dyrekcji szkoły w Szymbarku za gościnę i możliwość wspólnego spotkania - dodaje Anna Cupa.

Koncert pełen kaszubskich dźwięków

Nie tylko uczniowie mieli okazję poszerzać swoje kaszubskie horyzonty. Mieszkańcy Łubiany spędzili czas przy wyjątkowej muzyce. Wybrali się na koncert kaszubski do Gdańska.

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie wraz z młodzieżą wzięli udział w koncercie muzyki kaszubskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku. Odbyła tam się promocja nowej płyty znanego wirtuoza akordeonu i kompozytora Pawła Nowaka.

- Usłyszeliśmy tam kilkanaście autorskich kompozycji pana Pawła wraz z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego - relacjonuje Anna Cupa. - Utwory po kaszubsku zaśpiewały Daria Zaradkiewicz i Weronika Korthals. Nawiązywały one do symboli kaszubskich, przyrody oraz emocji, jakie budzą Kaszuby w sercu kompozytora. Koncert był prawdziwą ucztą duchową. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu starosty kościerskiej Alicji Żurawskiej, która dofinansowała przejazd uczestników do Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto