Jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki? Będzie można dowiedzieć się 16 i 17 września 2023 r. w godz. 9-16 w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach podczas wydarzenia pt. „Z motyką na bulwy”.
„Bulwa to hopt” /kartofel jest podstawową sprawą/ - pisał na pocz. XX w. założyciel wdzydzkiego muzeum - Izydor Gulgowski. Ziemniak (łac. Solanum tuberosum) zadomowił się w pomorskim krajobrazie i jadłospisie w XIX wieku i szybko stał się, oprócz zbóż, nabiału, ryb i niewielkiej ilości mięsa, głównym składnikiem pożywienia mieszkańców wsi.
W programie imprezy m.in. pokazy prac polowych - wykopki, orka i bronowanie zagonów, potrawy z ziemniaka i topinamburu, ognisko nad jeziorem, pokaz pracy lokomobili parowej, młócenie i „przewiewanie” zboża, wyplatanie koszy z korzenia sosny, międlenie i czesanie lnu, gręplowanie i przędzenie wełny, występ Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” i „Volkstanzkreis Ahden” z północnej Westfalii (sobota), pokazy filmów „Jutro będzie padać” (sobota) i „Pałac” (niedziela), stoiska z rękodziełem, sztuką ludową i produktami pochodzenia naturalnego.
Obecnie, już ponad 100-letnie muzeum, to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX w. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat.

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?