Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pow. kościerskim w pierwszym kwartale 2022 roku zanotowano 93 zgłoszenia w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to skuteczne narzędzie, dzięki któremu policjanci od kilku lat skutecznie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Podliczono liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów oraz zweryfikowano je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń. W powiecie kościerskim w pierwszym kwartale 2022 roku zanotowano 93 zgłoszenia o niepokojących obywateli przypadkach dot. zagrożeń bezpieczeństwa.

Najwięcej zgłoszeń, bo aż 46 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Wszystkie sygnały od mieszkańców są zawsze dokładnie weryfikowane. Kościerscy policjanci weryfikują każdy taki sygnał i podejmują odpowiednie działania. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowej infrastruktury drogowej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie podsumowali pierwszy kwartał 2021 roku na KMZB. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku, nasi mieszkańcy korzystali z tego narzędzia 93 razy. Mundurowi potwierdzili blisko 64 sygnały zgłoszone przez internautów, z czego większość z nich sukcesywnie zostaje wyeliminowanych oraz niektóre z nich zostały przekazane do realizacji innym instytucjom.

Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczania dozwolonej prędkości (46), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (9) oraz nieprawidłowego parkowania (18). Za omawiany okres potwierdzalność zaobserwowanych zagrożeń wyniosła blisko 69%.

Nanoszone na mapę zgłoszenia wszystkie trafiają bezpośrednio do odpowiednich komórek w naszej jednostce policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego, dzielnicowych oraz funkcjonariuszy właściwych do spraw nieletnich i patologii.

Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni - nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia - monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie. Dzięki zgłoszeniom na mapie zagrożeń wytypowano miejsca, w których dochodzi do grupowania się młodzieży i spożywania alkoholu przez nieletnich oraz aktów wandalizmu.

Cyklicznie sprawdzano przez funkcjonariuszy osiedla i parki na terenie powiatu. Przeprowadzono w tych miejscach szereg akcji oraz objęto te miejsca szczególnym nadzorem, aby mieszkańcy tych miast mogli spokojnie spacerować i czuć się bezpiecznie. Wszystkie podjęte działania pozwoliły na zmniejszenie wskazywanych problemów przez internautów.

W niektórych przypadkach, dzięki współpracy z zarządcami dróg wielokrotnie odnotowywano sukcesy związane np. z ustawieniem lub wyznaczeniem dodatkowego oznakowania, czy też jego zmianą, a także naprawą zniszczonej nawierzchni jezdni w większości wskazanych miejscach przez internautów. Zagrożenia eliminowano jednak nie tylko w związku ze zgłaszaniem nieprawidłowej infrastruktury drogowej, czy to nieprawidłowego parkowania. Dzięki reakcji mieszkańców najczęściej jednak potwierdzano popełniane wykroczenia przez kierujących.

Porównując wykroczenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości do ilości zgłoszeń w roku 2021, to można śmiało powiedzieć, że wykroczenia w ruchu drogowym we wskazanych miejscach znacznie zmalały. W wyniku analizy informacji nanoszonych na mapę wielokrotnie organizowano dodatkowe działania prewencyjne, podczas których zatrzymywano sprawców przestępstw i wykroczeń, a następnie wyciągano wobec nich konsekwencje prawne, nakładając na te osoby mandaty lub kierując do sądu wnioski o ukaranie. Wszystkie wymienione powyżej przedsięwzięcia zmierzające i przyczyniające się do likwidacji zagrożeń zasygnalizowanych przez mieszkańców powiatu kościerskiego dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszym obszarze.

Przypominamy, że korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.

Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112. Zachęcamy do jeszcze do bardziej aktywnego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapa, poprzez którą można zgłosić zaobserwowane zagrożenia, dostępna jest na każdej stronie informacyjnej jednostek Policji woj. pomorskiego.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto