Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie kościerskim coraz więcej ślubów w plenerze! Pary chętnie wybierają restauracje, ale też pola i lasy z pięknym widokiem

Redakcja
Coraz więcej mieszkańców powiatu kościerskiego decyduje się na ślub w plenerze. Ile to kosztuje i gdzie najczęściej się on odbywa?
Coraz więcej mieszkańców powiatu kościerskiego decyduje się na ślub w plenerze. Ile to kosztuje i gdzie najczęściej się on odbywa? Pixabay/ Zdjęcie ilustracyjne
Mieszkańcy powiatu kościerskiego coraz chętniej decydują się na „ślub poza urzędem”. Niektórzy wybierają restauracje, inni zaś pola z łanami zboża i lasami wokół. Ślub w plenerze ma jedną wadę - jest drogi!

Ślub w plenerze. Ile to kosztuje?

Coraz więcej par wybiera ślub poza urzędem. Najczęściej decydują się złożyć przysięgę w romantycznych okolicznościach przyrody, choć bywa i tak, że wybierają restauracje, jak i też ośrodki wypoczynkowe, w których odbywa się przyjęcie. Dzięki temu nie trzeba się dodatkowo przemieszczać, a w uroczystości mogą wziąć udział wszyscy goście. Takie rozwiązanie nie jest jednak dla każdego. Pary, które liczą się z każdym groszem, raczej nie korzystają z tej opcji. Powodem jest cena.

Kościerski Urząd Stanu Cywilnego w 2022 r. aż 20 razy musiał wyjść poza mury. W praktyce oznacza to, że urzędnik na prośbę młodej pary udał się we wskazane miejsce. Na szczęście nie zdarzyły się żadne ekstremalne sytuacje, jak np. lot balonem czy skok ze spadochronu. Mieszkańcy Kościerzyny związek małżeński zawierali w bezpiecznych okolicznościach, a zatem w restauracjach czy ośrodkach wypoczynkowych. Dodajmy, że taka „ekstrawagancja” kosztuje. Za ślub poza lokalem płaci się dodatkowo 1000 zł i jest to kwota ustawowa, taka sama w całym kraju.

Tymczasem w gminie Liniewo odbyły się 4 śluby cywilne w plenerze. Dwa na łonie natury, gdzie romantyczną scenerię dopełniały pola, zboża i las. Jedną uroczystość zorganizowano w pobliżu zbiornika wodnego przy restauracji, a jeden w domu.

Dodajmy też, że od opłaty są odstępstwa. Jeśli ślub udzielany jest w sytuacji zagrożenia życia z powodu choroby, wówczas jest bezpłatny.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowej Karczmie w 2022 roku udzielił 11 ślubów poza lokalem USC.

Najczęściej nowożeńcy wybierali na tę okoliczność Grabówko, gdzie znajduje się jedna z popularnych restauracji. Co ciekawe w gminie Dziemiany żadna para nie zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze. Mieszkańcy wybierali tradycyjną formę.

Zapewne ślubów w plenerze byłoby jeszcze więcej, gdyby na łonie natury mogły być zawierane również śluby kościelne, tzw. konkordatowe. A tu sytuacja jest niestety bardziej skomplikowana. Choć w teorii jest to możliwe, to jednak w praktyce takie ceremonie odbywają się niezmiernie rzadko.

Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:

„Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej”. (KPK, kan. 1115)

Pozwolenia na udzielenie sakramentu małżeństwa w innym miejscu niż kościół może udzielić tylko biskup diecezjalny. Młodzi, kierując do niego swoją prośbę o zgodę na organizację ślubu poza świątynią, powinni pamiętać o przekonującym, ale oczywiście prawdziwym uzasadnieniu - argument o pięknych widokach z pewnością w tym przypadku nie wystarczy.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto