Stolemy w Kościerzynie
Poznań ma swoje koziołki, Wrocław krasnale, a Kościerzyna Stolemy. Jak na stolicę Kaszub, regionu prężnego przystało, symbol nie może być cherlawy. Nic zatem dziwnego, że rolę promocji powierzono olbrzymom z kaszubskich legend. Stolemy przed wiekami zamieszkiwały te tereny, a pozostałością po ich obecności są jakoby liczne wielkie głazy, które porozrzucały podczas walk lub zawodów siłowych.
Wakacje to doskonały czas, aby zabawić się w odszukanie wszystkich siłaczy, którzy znajdują się w różnych rejonach miasta.
Mëmka, piekarz, akordeonista, pracownik parowozowni, browarnik, kinoman, a także stulatek upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Siedem Stolemów, promujących Kościerzynę jest symbolem miasta.
Każda z figurek ma swoją historię, napisaną ręką uczniów kościerskich szkół. Twórcą siłaczy jest Tomasz Radziewicz, który wcześniej wykonał figurę Remusa na kościerskim Rynku.
- Zdecydowaliśmy się na uniwersalną postać Stolema, która ma większy potencjał reklamowy czy marketingowy dla tego regionu niż Remus - mówił podczas uroczystego odsłonięcia Tomasz Radziewicz. - To taka postać weselsza i myślę, że kontakt dzieci z maskotkami Stolemów będzie zdecydowanie ciekawszy. Poza tym, Stolemy są dodatkowym elementem promocji. Kościerzyna ma już Remusa przy fontannie. Teraz najmłodsi mają do wyboru siedem Stolemów i każdy znajdzie odpowiedniego dla siebie.
W kaszubskich legendach Stolemy to olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Tymczasem kościerskim figurkom daleko do olbrzymów.
- To zawsze problem przy tego rodzaju małych projektach jak ten - dodaje Tomasz Radziewicz. - Nie da się zrealizować Stolemów w dużej skali. Od dłuższego czasu są takie trendy w dużych miastach w Polsce, że tworzy się miniatury różnych bohaterów. Myślę, że pomysł Stolemów wpisuje się w trend, który ma aktywizować ludzi, a zwłaszcza dzieci, które będą zagłębiać się w historię regionu. Stolem to dobry pretekst, aby je do tego zachęcić.
Imiona Stolemów w Kościerzynie. Tu je znadziesz
- Piekarz jest zlokalizowany na ulicy Świętojańskiej 20,
- Akordiusz - na Rynku 9,
- Stulatek (imię upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę) - ul. Mazurka Dąbrowskiego, Antałek - ul. Słodowa 3,
- Kinos - ul. 3 Maja 9,
- Olejak - ul. Towarowa 7,
- Mëmka ul. Szopińskiego, przy schodach prowadzących do Starostwa Powiatowego w Kościerzynie.
Warto też nadmienić, że figurki stały się również bodźcem do stworzenia gry terenowej „Stegna Stolemów”, którą opracowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”.

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?