Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicestarosta Piotr Laska: Chcemy zapewnić uczniom dobre warunki do nauki

Maciej Wajer
Maciej Wajer
Z Piotrem Laską, wicestarostą powiatu kościerskiego o sytuacji w oświacie rozmawia Maciej Wajer

Panie starosto za nami rok szkolny, który był wyjątkowy. Do szkół prowadzonych przez powiat trafił tzw. podwójny rocznik. Proszę powiedzieć, jak wyglądał ten rok właśnie pod tym względem?
 
Rzeczywiście, miniony rok szkolny był niewątpliwie wyjątkowy. Musieliśmy się zmierzyć z sytuacją niecodzienną, ponieważ okazało się, że musimy przyjąć do naszych szkół podwójny rocznik. Bardzo mocno przygotowywaliśmy się do tego, by temu wyzwaniu podołać. Służyły temu różnego rodzaju inwestycje prowadzone w naszych placówkach, dzięki czemu dyrektorom udało się wygospodarować dodatkowe pomieszczenia na sale lekcyjne. Staraliśmy się również o to, by nie wprowadzać systemu dwuzmianowego i to się ostatecznie udało. Byliśmy bardzo mocno zdeterminowani, by zapewnić uczniom, jak najlepsze warunki do pracy i myślę, że ten cel udało się osiągnąć. Miniony rok szkolny pokazał, że byliśmy dobrze przygotowani na przyjęcie tzw. podwójnego rocznika.
 
Rok szkolny wprawdzie się zakończył, ale placówki szkolne nadal pracują ze względu na rekrutację. Proszę powiedzieć jakie jest zainteresowanie nauką w szkołach średnich powiatu kościerskiego?
 
Jeśli chodzi o proces rekrutacji, to w naszych placówkach przygotowaliśmy 784 miejsca dla uczniów. Jak się okazuje, mamy stu procentowe obłożenie, co pokazuje, że ze strony uczniów, jak i rodziców, jest duże zainteresowanie nauką w naszych szkołach. Chciałbym też podkreślić, że chcą ją kontynuować nie tylko młodzi ludzie z naszego powiatu, ale również powiatów ościennych takich jak kartuski czy bytowski.
 
Z czego może wynikać wspomniane przez pana tak duże zainteresowanie ze strony młodzieży nauką w szkołach prowadzonych przez powiat kościerski?
 
Osobiście uważam, że decyduje o tym kilka czynników. Po pierwsze, oferta dydaktyczna przygotowana przez nasze placówki jest bardzo interesująca. Także poziom kształcenia jest wysoki, o czym świadczą rankingi, z których wynika, że nasze szkoły pną się w górę, zarówno pod względem egzaminów zawodowych jak i maturalnych. W tym ostatnim przypadku nasze I LO może pochwalić się 100 procentową zdawalnością egzaminów maturalnych. Dodam, że I LO miało w 10 przedmiotach maturalnych na 15 , średnie wyniki szkoły wyższe niż średnie krajowe, natomiast „Ekonomik” i „Budowlanka” w rankingu liceów i techników „Perspektyw” otrzymały Brązową Odznakę. Ponadto szkoły oferują bardzo atrakcyjne kierunki, które są kompatybilne z zainteresowaniem młodzieży.
 
Wspomniał Pan o dobrej ofercie edukacyjnej, ale w dobie XXI wieku ogromną rolę w procesie edukacji odgrywa baza dydaktyczna, a bez niej trudno marzyć o dużym zainteresowaniu ze strony młodzieży…
 
Zgadza się, dlatego też szkoły starają się, by oferta była atrakcyjna, a my jako organ prowadzący staramy się inwestować w oświatę. Przykładem może być I LO, gdzie uruchomiono klasę z językiem hiszpańskim, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. W tej szkole powstaną również nowoczesne sale do nauki języków obcych, a w „Ekonomiku” dwie pracownie informatyczne. Natomiast w „Budowlance” będzie stworzona nowoczesna sieć teleinformatyczna. To są nakłady opiewające na kilkaset tysięcy złotych. W „Drzewnej” zostanie stworzona również nowa pracownia informatyczna. W przypadku tej ostatniej szkoły musieliśmy również przeprowadzić dużą inwestycję wodno-ciepłownicza, która pochłonie ok. 500 tys. zł. Z kolei w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym tworzony jest system ewakuacyjny z czujnikami przeciwpożarowymi. Przypomnę również, że wcześniej udało nam się pozyskać ponad 5 milionów zł ze środków unijnych, dzięki którym w „Ekonomiku” i „Budowlance” powstały pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, a ponadto uczniowie mieli okazję odbywać staże zawodowe poza granicami naszego kraju. Nadmienię również, że w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie zmienia się model zarządzania placówką, co jest zasługą nowego dyrektora. Zarząd powiatu dostrzega te zmiany i również deklaruje wsparcie finansowe, dzięki czemu zostanie zmodernizowana baza noclegowa w tej placówce. Możemy też się pochwalić bazą sportową w naszych szkołach. W tej sferze również inwestujemy. Sala przy szkole „Drzewnej” doczekała się generalnego remontu, udało się wybudować nowoczesną salę przy LO, a kolejna powstaje przy „Budowlance”.
 
W ostatnich latach widać radykalną zmianę w polityce oświatowej. Z czego ona wynika?
 
Mogę powiedzieć tylko tyle, że sam jestem „oświatowcem” i znam te problemy od przysłowiowej „podszewki”. Ponadto, członkiem zarządu powiatu jest również kolejny „oświatowiec”, czyli pan Grzegorz Czajkowski, którego wsparcie jest nieocenione. Szkoła na miarę XXI wieku, aby przyciągać młodych ludzi musi nie tylko oferować wysoki poziom nauczania, ale również odpowiednią bazę dydaktyczną. My mamy tego świadomość i chcemy naszym uczniom zapewnić komfortowe warunki do nauki i rozwijania pasji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto