Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobywali zawodowe umiejętności na południu Europy [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Maciej Wajer
Fot. Arch. PZS nr 2 Kościerzyna
Wakacje się rozpoczęły, ale dla części uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie, czyli popularnej „Budowlanki”, na długo w pamięci pozostanie miniony rok szkolny. Mieli oni okazję odbywać zagraniczny staż w Hiszpanii.

Wspomniana szkoła realizowała projekt „Hiszpańskie staże”, który był finansowany ze środków programu „Erasmus+”. W jego ramach 54 uczniów z PZS nr 2 w Kościerzynie, a dokładnie z klas technikum kształcących się w zawodach: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik mechatronik, wzięło udział w czterotygodniowych stażach zawodowych w Hiszpanii.

Doskonalenie języka i poznawanie kultury

Głównym celem projektu było podwyższenie kwalifikacji zawodowych i językowych, a także poznanie historii, kultury i tradycji danego kraju. Każdy uczestnik wziął udział kursie przygotowującym do wyjazdu, który składał się m.in. z przygotowania pedagogicznego, językowego (j. Hiszpański) oraz kulturowego. Po jego zakończeniu uczniowie pojechali na staż do Hiszpanii. Zostali podzieleni na trzy 18-osobowe grupy. Dwie odbywały staż w lutym i marcu 2019, a jedna w lutym 2020. Z każdą grupą pojechało dwóch opiekunów.

Staże zakończyły się zdobyciem certyfikatu z zakresu kursu językowego, przygotowania kulturowego i pedagogicznego, które zostały wystawione przez hiszpańską organizację partnerską. Ponadto uczniowie otrzymali unijny dokument Europass-Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej, a także dokumenty Europass-CV i Europass-Paszport Językowy.

- Projekt, który odbywał się w murach naszej szkoły polegał na współpracy z hiszpańskim partnerem   M.E.P. Europrojects Granada S.L , który gwarantował naszym uczniom odbycie praktyk zawodowych – informuje Szymon Wilkowski, nauczyciel z PZS nr 2 wKościerzynie. - Projekt ma wzmacniać potencjał szkoły we współpracy międzynarodowej, poszerzać wiedzę i umiejętności. Mobilność uczniów jest ważnym elementem naszego projektu, dzięki niej można uczyć  młodych ludzi  tolerancji i otwartości na inne kultury . 

Atrakcyjna oferta edukacyjna
- "Erasmus+ to długo oczekiwana reaktywacja programu "Leonardo da Vinci" w Budowlance – stwierdza Krzysztof Sowa, dyrektor PZS nr 2 w Kościerzynie. - Od dwóch lat z powodzeniem uczniowie naszej placówki najpierw przygotowują się, a potem wyjeżdżają za granicę (do Hiszpanii) realizując miesięczne praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu. Na początku branża turystyczno-hotelarska oraz ICT i elektronika, a obecnie już wszystkie branże  w naszej ofercie dydaktycznej, włączone są do projektu Erasmus+. To bardzo uatrakcyjnia ofertę dydaktyczną szkoły, ale przede wszystkim pozwala na pełniejszy rozwój uczniów, spróbowanie swoich sił i umiejętności w innych warunkach pracy i zamieszkania, a oprócz tego - zagraniczna praktyka to wspaniała przygoda dla młodego człowieka".

Dodajmy na koniec, że wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie, takie jak: koszty przygotowania językowego, pedagogicznego  i kulturowego, koszty podróży i pobytu w Hiszpanii wraz z wyżywieniem, koszty ubezpieczenia i organizacji stażu są finansowane przez szkołę ze środków programu edukacyjnego Unii Europejskiej ERASMUS+.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto