Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima daje się we znaki mieszkańcom powiatu kościerskiego. Co z odśnieżaniem i ile jest soli w soli?

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obfite opady śniegu w ostatnich dniach dały się mocno we znaki mieszkańcom Kaszub. Trudna sytuacja dotyczyła m.in. powiatu kościerskiego. Jeden z naszych Czytelników z gminy Kościerzyna na naszym profilu na Facebooku kościerzyna.naszemiasto.pl napisał komentarz, w którym opowiedział, co się dzieje w jego miejscowości i co usłyszał od pracownika Urzędu Gminy Kościerzyna, kiedy próbował interweniować w swojej sprawie.

IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa pomorskiego. Potwierdziły się wzmożone opady śniegu i zawieje śnieżne. Ta sytuacja dała się we znaki wielu mieszkańcom. Trudno było się przebić przez zaspy śnieżne.

- 08.01.2024 r. dowiedziałem się od pełniącego dyżur pracownika przedsiębiorstwa oczyszczania dróg gminnych w rejonie gminy Kościerzyna, że drogi, które są zaśnieżone, są winą mieszkańców wsi, ponieważ zbyt mało jeżdżą swoimi samochodami i nie rozjeżdżają nagromadzonego na jezdni śniegu - napisał nasz Czytelnik. - Tak dosłownie mi to wytłumaczył. Na moje pytanie, czemu pługopiaskarki jeżdżąc po danym rejonie nie posypią jezdni piaskiem i solą, dowiedziałem się od tego pracownika, że jest to sól dwuprocentowa, nie taka jak kuchenna i przy obecnych mrozach sól ta nie jest w stanie spowodować topnienia oblodzonej jezdni - dodaje Czytelnik.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak tę wypowiedź skomentują pracownicy Urzędu Gminy Kościerzyna.

- Do zwalczania gołoledzi stosujemy mieszankę piaskowo-solną o zawartości chlorku sodu powyżej 90% zgodną z polską normą. Sól ta jest przeznaczona do rozmrażania i zwalczania śliskości zimowych na drogach, chodnikach i innych ciągach komunikacyjnych. Sprzęt do odśnieżania i usuwania gołoledzi pracuje bez względu na porę dnia w zależności od panującej sytuacji na drogach - informuje dyrektor Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna Arkadiusz Malinowski.

Za zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Kościerzyna odpowiada Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania można zgłaszać do Zakładu Komunalnego telefonicznie pod numerem 58 686 63 42. Telefon czynny jest całą dobę.

- Na terenie gminy jest ok. 600 km dróg, w tym ok. 130 km dróg o nawierzchni asfaltowej. Do odśnieżania i zwalczania gołoledzi używamy 6 pługopiaskarek i 12 ciągników rolniczych z pługami - mówi Arkadiusz Malinowski. - Dodatkowo do odśnieżania chodników w m. Łubiana i Wielki Klincz używamy quadów z pługami. W miesiącach grudniu i styczniu zużyliśmy na drogi ok. 700 ton mieszanki piaskowo - solnej.

W planie wydatków na 2024 rok na zimowe utrzymanie dróg zarezerwowane są środki finansowe w wysokości 438.000,00 zł.

- W tym roku zima dla drogowców jest bardzo uciążliwa - podkreśla Arkadiusz Malinowski. - Praktycznie codziennie zajmujemy się usuwaniem śniegu z dróg i zwalczaniem gołoledzi. W pierwszej kolejności posypywane są główne ciągi komunikacyjne o nawierzchni asfaltowej, stanowiące dojazd do szkół i zakładów pracy. W następnej kolejności posypywane są pozostałe odcinki dróg asfaltowych, a następnie odcinki na drogach gruntowych tj. wzniesienia, podjazdy i niebezpieczne zakręty. W większych miejscowościach znajdują się pojemniki z piaskiem w łącznej ilości 40 sztuk, z których korzystają mieszkańcy do zwalczania lokalnej gołoledzi. Ponadto ekipa drogowa na bieżąco monitoruje i usuwa skutki gołoledzi zgłaszane przez radnych, sołtysów i mieszkańców.

W końcówce ubiegłego roku w miesiącach listopad-grudzień gmina wydała na ten cel 153.000 zł. Jeżeli sytuacja pogodowa nie poprawi się, szacowany przez gminę koszt zimowego utrzymania dróg w miesiącu styczniu będzie wyższy niż w ubiegłym miesiącu.

Tymczasem Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna dodaje:

- Chciałbym zauważyć, że po rozeznaniu wśród pracowników Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna nie możemy potwierdzić, że taka rozmowa o takiej treści, jaką przedstawia Czytelnik, kiedykolwiek się odbyła również w dniu 08-01-2024 - napisał wójt do naszej redakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto