Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku zima dla drogowców jest bardzo uciążliwa. Codziennie trzeba usuwać śnieg z dróg i walczyć z gołoledzią

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Styczeń jeszcze się nie skończył, nie widać też końca zimy, a samorządy już wydały krocie na utrzymanie dróg. Choć wielu mieszkańców i tak narzeka na poziom odśnieżania w niektórych miejscach, to jednak trzeba przyznać, że pochłania to spore pieniądze.

Urząd Miasta w Kościerzynie musiał wydać ponad pół miliona złotych na prace związane z odśnieżaniem i utrzymaniem dróg w trudnych, zimowych warunkach. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i płynność ruchu. Akcja związana z zimowym utrzymaniem, do tej pory, pochłonęła ponad 580 tysięcy złotych. Największym obciążeniem dla budżetu są działania związane z niedawną gołoledzią. Wysoka ilość stosowanego piasku i soli skutkowała drastycznym wzrostem kosztów. Jak podkreślają władze miasta, patrząc na obecne warunki pogodowe, trzeba się przygotować na dalszy wzrost kosztów związanych z utrzymaniem dróg w zimie.

Dodajmy, że w ubiegłym sezonie na akcję zima Kościerzyna wydała ponad 1 mln zł.

Jak sobie radzi gmina Kościerzyna?

Za zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Kościerzyna odpowiada Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania można zgłaszać do Zakładu Komunalnego telefonicznie pod numerem 58 6866342. Telefon czynny jest całą dobę.

Na terenie gminy jest ok. 600 km dróg w tym ok. 130 km dróg o nawierzchni asfaltowej.

- Do odśnieżania i zwalczania gołoledzi używamy 6 pługopiaskarek i 12 ciągników rolniczych z pługami. Dodatkowo do odśnieżania chodników w m. Łubiana i Wielki Klincz używamy quadów z pługami - informuje dyrektor Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna Arkadiusz Malinowski. - W miesiącach grudniu i styczniu zużyliśmy na drogi ok. 700 ton mieszanki piaskowo - solnej. W planie wydatków na 2024 rok na zimowe utrzymanie dróg zarezerwowane są środki finansowe w wysokości 438.000,00 zł. W tym roku zima dla drogowców jest bardzo uciążliwa. Praktycznie codziennie zajmujemy się usuwaniem śniegu z dróg i zwalczaniem gołoledzi.

W pierwszej kolejności posypywane są główne ciągi komunikacyjne o nawierzchni asfaltowej, stanowiące dojazd do szkół i zakładów pracy. W następnej kolejności posypywane są pozostałe odcinki dróg asfaltowych a następnie odcinki na drogach gruntowych tj. wzniesienia, podjazdy i niebezpieczne zakręty. W większych miejscowościach znajdują się pojemniki z piaskiem w łącznej ilości 40 sztuk, z których korzystają mieszkańcy do zwalczania lokalnej gołoledzi. Ponadto ekipa drogowa na bieżąco monitoruje i usuwa skutki gołoledzi zgłaszane przez radnych, sołtysów i mieszkańców.

W końcówce ubiegłego roku w miesiącach listopad-grudzień wydaliśmy na ten cel 153.000,00 zł. Jeżeli sytuacja pogodowa nie poprawi się szacowany przez nas koszt zimowego utrzymania dróg w miesiącu styczniu będzie wyższy niż w ubiegłym miesiącu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto