MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wąglikowice, Wawrzynowo i Loryniec będą miały kanalizację! Skorzystają mieszkańcy i środowisko

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Budowa kanalizacji w Wąglikowicach kosztuje ponad 13 mln zł.
Budowa kanalizacji w Wąglikowicach kosztuje ponad 13 mln zł. Edyta Łosińska-Okoniewska
Ponad 13 mln zł kosztować będzie budowa sieci kanalizacyjnej w Wąglikowicach. Na tej inwestycji skorzystają mieszkańcy i środowisko.

W Wąglikowicach powstaje kanalizacja

Mieszkańcy Wąglikowic wreszcie się doczekają. Gmina buduje sieć kanalizacyjną w tej miejscowości. To oznacza, że skończy się problem ze ściekami. Zgodnie z założeniami inwestycji, te popłyną do nowej oczyszczalni. Dodajmy, że z sieci korzystać będzie cała wieś. Budowa kanalizacji to zawsze spore wyzwanie dla samorządów, ponieważ koszt jest ogromny. Tu z pomocą przyszły dotacje.

- Koszt inwestycji to 13,5 mln złotych. Na szczęście udało się zdobyć dofinansowanie z programu Polski Ład, zapewniające potężne wsparcie dla kosztownej inwestycji. Mowa o ponad 9,1 mln zł - mówi Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna. - Kanalizacja i oczyszczalnia ścieków to nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale również komfortu mieszkańców i oszczędności. Wywożenie 1 metra sześciennego ścieków kosztuje około 20-25 zł, natomiast aktualny koszt odprowadzenia tych samych ścieków do kanalizacji to ok. 7 zł.

Jak zapewniają władze gminy, ścieki będą oczyszczane w oddalonej od domów oczyszczalni biologicznej. Oznacza to, że proces będzie zachodził w warunkach tlenowych, co ma zapobiegać powstawaniu uciążliwych zapachów. Oczyszczalnia będzie zlokalizowana poza terenami zamieszkałymi, przy głównej drodze z Wąglikowic do Czarliny. Odległość od budynków mieszkalnych to minimum 100 metrów.

- W pierwszym etapie podłączone zostaną do niej Wąglikowice, Wawrzynowo i Loryniec, ale plany sięgają dalej. Według harmonogramu, budowa kanalizacji w Wąglikowicach powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2025 roku - dodaje Grzegorz Piechowski. - Niestety, przy tak rozległych pracach nie da się uniknąć utrudnień. Roboty budowlane w drogach dojazdowych do poszczególnych posesji będą wiązały się z zajęciem dróg i pasów pobocza. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

Obecnie zadanie jest realizowane w obszarze ulicy Spacerowej w ciągu drogi powiatowej. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. Chodzi bowiem o ułożenie kanałów sanitarnych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, co umożliwi swobodny dojazd do Wdzydz, które są turystyczną perełką.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto