Liniewo. Gmina przyjazna gospodarce i mieszkańcom

Artykuł sponsorowany
Liniewska młodzież z Comeniusa w Marburgu
Gmina Liniewo rozwija się, rozrasta, pięknieje z tygodnia na tydzień. Drobnymi kroczkami, systematycznym marszem, czasem skokiem osiąga założone cele rozwoju – wszystko według przemyślanych planów strategicznych, długofalowych, perspektywicznych. Tworzą je i czuwają nad ich realizacją Wójt Mirosław Warczak, Rada Gminy z Przewodniczącym Wiesławem Szarmachem, pracownicy Urzędu Gminy, a śledzi cała społeczność Gminy.

Informowaliśmy o tym, co zostało zrobione w przeszłości, o tych kilometrach chodników, świetlicach wiejskich, obiektach sportowych z „Orlikiem” na czele, o wyremontowanych placówkach, o kanalizacji kolejnych miejscowości, o oczyszczalni ścieków i innych naszych przedsięwzięciach. Do ostatnio zakończonych zaliczamy: zbudowanie drogi bitumiczno-asfaltowej w Lubieszynie, oddanie do użytku boisk sportowych w Wysinie i Głodowie, zakup sprzętu drogowego (równiarka, walec, samochód dostawczy), wspólnie z Powiatem ułożenie kolejnych chodników... Natomiast w trakcie realizacji są (między innymi): budowa świetlicy wiejskiej w Iłownicy, budowa sieci kanalizacyjnej w Wysinie, Starym Wiecu i Płachtach, budowa dróg bitumiczno-asfaltowych w Liniewie (ul. Pstronga i Gruszki) w Liniewie i w Liniewskich Górach, usuwanie wyrobów zawierających azbest, budowa placów zabaw, przygotowanie studium uwarunkowań,-dostawa mediów w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, zakup samochodu dla OSP w Liniewie, przygotowanie inwestycji rozbudowującej Orlika (skate park, zaplecze sanitarne, lodowisko, mini golf...), rekultywacja składowiska odpadów w Liniewskich Górach.
Mówiąc o dynamicznym rozwoju mamy na myśli nie tylko te, które widoczne są gołym okiem i oczywiste, bo materialne. Prężność działania objawia się także w inicjatywach podejmowanych przez szkoły, w mnogości i różnorodności propozycji Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, w liczbie i jakości spraw załatwianych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w sukcesach konkursowych i operacyjnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wójt przyznał w latach 2008-2012 170 stypendiów za szczególne osiągnięcia w nauce, kulturze i działaniach artystycznych na łączną kwotę 73 000 złotych. Coraz piękniej wyglądają nasze placówki oświatowe. Jako pierwsi w powiecie będziemy stawiać farmę wiatrową, śledzimy u nas poszukiwanie gazu łupkowego, stworzyliśmy specjalną strefę ekonomiczna, a przedstawiamy tylko niewielki ułamek tego, co dzieje się obecnie w Gminie Liniewo.

„Comenius” w liniewskiej szkole
.
Zagraniczne kontakty liniewskich szkół rozpoczęły się już na początku XXI stulecia i trwają nieprzerwanie do dziś. Obecnie to dwustronna wymiana i wspólne działania ze szkołą w Heskem, w zaprzyjaźnionej z Gminą Liniewo Ebsdorfergrund i najnowszy projekt europejski – kolejny program „Comenius”, w którym biorą udział placówki oświatowe z Hiszpanii, Turcji, Niemiec, Portugalii i, oczywiście, Zespół Oświatowy z Liniewa. Głównym tematem poruszanym podczas internetowej dyskusji jest współczesna Europa, jej problemy, procesy demokratyczne w ojczystych krajach uczestników programu dawniej i dziś, a na dodatek trochę geografii, kultury szeroko pojętej, a także wspólnej zabawy. Liniewscy nauczyciele i przedstawiciele młodzieży gimnazjalnej byli już w Hiszpanii, Turcji, w Niemczech, potem swych europejskich kolegów gościli nauczyciele i uczniowie z Liniewa, a teraz, od 18. do 25. maja pięciu nauczycieli i trzy dziewczyny udają się na spotkanie podsumowujące do Portugalii. Odbyła się odprawa organizacyjna, wszystko jest „zapięte na ostatni guzik” – najpierw samolotem do Lizbony przez Frankfurt, potem na miejsce spotkania do Fatimy, realizacja bogatego programu i powrót, znów: Lizbona, Monachium, Gdańsk.

Liniewo w NORDZIE
.
NORDA to Metropolitarne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów, do którego należą przedstawiciele 21. samorządów: miasta Gdynia, Puck, Wejherowo, Łeba, Rumia, Reda, Lębork, powiaty lęborski, wejherowski, pucki, gminy Choczewo, Krokowa, Władysławowo, Jastarnia, Hel, Łęczyce, Luzino, Szemud, Cewice, Kosakowo i... Liniewo. Wszystkie wymienione samorządy stanowią północną część naszego województwa, natomiast Liniewo jest o kilkadziesiąt kilometrów na południe. Wójt Gminy Mirosław Warczak wspólnie z Radą Gminy zdecydowali się wejść do tego forum, bo w jego ramach realizowane będą wspólne projekty jak: strategicznie ważna inwestycja Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT); zintegrowana gospodarka komunalna (w tym zwłaszcza odpady, energia elektryczna i komunikacja); zintegrowana polityka rozwoju, głownie poprzez Subregionalny Obszar Funkcjonalny „Dolina Logistyczna”, Małe Trójmiasto Kaszubskie, wspólna promocja gospodarcza, w przyszłości wspólne, międzygminne planowanie przestrzenne; zintegrowana polityka edukacyjna; zintegrowana polityka turystyczna. Cele szczytne, dobrze, logicznie sformułowane. Spotkania samorządowców są całkowicie merytoryczne, pozbawione jakichkolwiek aspektów personalnych, konkurencyjności, polityki partyjnej i jakiejkolwiek innej. Ludzie traktują siebie poważnie, nikt nad nikim się nie wywyższa, nikogo nie lekceważy – są naprawdę partnerami. Oczywiście, nie wszyscy mówią jednym głosem, nie potakują sobie bezmyślnie, ale prezentują swoje uwagi, odmienne zdanie i zostają wysłuchani, wątpliwości są dyskutowane i osiąga się konsensus, powszechną zgodę, a nie kompromis, w którym ktoś musi się z czegoś wycofać. Spotkania zorganizowane są perfekcyjnie, pracownicy gospodarza forum, prezydenta miasta Gdynia Wojciecha Szczurka, przygotowują materiały, projekty uzgodnień, listów intencyjnych, które są na bieżąco poprawiane, uzupełniane, modyfikowane o wyniki dyskusji i uzgodnień na sali obrad. Do takiego Forum warto należeć – można wiele zyskać dla swej gminy, miasta, regionu; można się wiele nauczyć; można uwierzyć, że w jedności siła.

Czy będzie gaz i ropa?
W Wysinie realizowane jest przedsięwzięcie, o którym już wielokrotnie pisano – znana firma, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, postawiło wieżę wiertniczą i od kilku miesięcy drąży dziurę w ziemi, by znaleźć, odkryte wcześniej nowoczesnymi metodami, złoża gazu. Wreszcie w nocy z 7. na 8. maja na głębokości 4040. metrów cel został osiągnięty. W czasie wiercenia pobierane były próbki z każdego centymetra odwiertu i poddane szczegółowym badaniom w dwóch niezależnych laboratoriach. Dopiero więc na przełomie sierpnia i września będą szczegółowe wyniki tych badań i ostateczna decyzja o podjęciu ewentualnej eksploatacji. Według wstępnej oceny geologów rokowania są dobre.

Młodzi pod żaglami
.
Uczniowie klas piątych trzech szkół naszej gminy, SP Liniewo, SP Głodowo i SP Garczyn uczestniczą w realizacji projektu „Pomorskie-dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego działania młodzież uczestniczyła w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych metodą projektu wykonując prezentacje, plakaty, makiety czy inne wybrane przez siebie tematy prac projektowych. Realizując projekt nasi uczniowie uczestniczyli również w żeglarskim pikniku naukowym, na którym spotkali się z mistrzem olimpijskim Mateuszem Kuśnierewiczem, brali udział w warsztatach edukacyjnych w Sulęczynie oraz w praktycznych zajęciach żeglarskich w HOW Funka na jeziorze Charzykowskim. Rozwijane kompetencje informatyczne, historyczne, tożsamości regionalnej wiedzy o morzu i gospodarce morskiej czy umiejętności pracy w grupie podnoszą znacząco poziom wiedzy naszych uczniów i zaowocują w dalszych etapach edukacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto