Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalne Grupy Działania na Pomorzu otrzymają setki milionów złotych z Unii Europejskiej na projekty w obszarach wiejskich

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Jak zapewniają przedstawiciele LGD na Pomorzu, unijne środki zostaną odpowiednio spożytkowane, w tym m.in. na zagospodarowanie jezior i turystykę wodną.
Jak zapewniają przedstawiciele LGD na Pomorzu, unijne środki zostaną odpowiednio spożytkowane, w tym m.in. na zagospodarowanie jezior i turystykę wodną. Przemysław Świderski
Ponad 343 mln złotych unijnego wsparcia otrzyma piętnaście Lokalnych Grup Działania na Pomorzu na realizację projektów potrzebnych mieszkańcom obszarów wiejskich, w tym m.in. na rozwój turystyki, zagospodarowanie jezior, aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych w mniej zamożnych gminach i miastach w regionie. Umowa w tej sprawie zawarta została dziś po południu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Aktywizacja zawodowa, turystyka i inne. Realizowane mają być setki projektów

Podpisy wraz z reprezentantami LGD na dokumencie mającym umożliwić lepszy rozwój obszarów wiejskich w regionie złożyli dziś Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i jego zastępca Wiesław Byczkowski.

Dzięki temu porozumieniu do skutku dojść mają setki różnych projektów, m.in. kulturalnych, związanych z aktywizacją zawodową i turystyką. Wsparcie finansowe realizowane będzie w ramach nowego, unijnego instrumentu, tzw. Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS).

– Widzimy, jak wielkie jest znaczenie takich projektów i jak ważne jest zaangażowanie społeczności lokalnej w rozwój małych ojczyzn - podkreśla Mieczysław Struk. - Dlatego, po raz pierwszy, zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu środków „programu regionalnego” na RLKS. Mówiąc wprost, to lokalne społeczności będą decydowały na jakie zadania, oczywiście w ramach ogólnych zasad wdrażania funduszy, przeznaczyć środki unijne. Wielofunduszowy instrument RLKS to dla nas wszystkich nowe wyzwanie. Podejmujemy je wspólnie z Lokalnymi Grupami Działania. Czeka nas ogrom pracy. Ale jestem przekonany, że środki zostaną wydane na oczekiwane, lokalne zadania oraz że będą impulsem do rozwoju lokalnych wspólnot.

Unijne środki na projekty w regionie. Kto je otrzyma i na co konkretnie zostaną wydane?

Na wsparcie liczyć może wszystkie piętnaście Lokalnych Grup Działania w województwie pomorskim. Finansowanie przekazywane będzie do 2027 roku, po ogłoszeniu konkursów i wyborze poszczególnych projektów. Dokładne kwoty planowanego wsparcia wyglądają następująco:

 • Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby - ponad 42 mln zł,
 • Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze Słupi - prawie 31 mln zł,
 • Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” - ponad 28 mln zł,
 • Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” - ponad 27 mln zł,
 • Stowarzyszenie Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka - ponad 27 mln zł,
 • Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż - ok. 23 mln zł,
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy - ponad 21 mln zł,
 • Słowińska Grupa Rybacka - ponad 21 mln zł,
 • Żuławska Lokalna Grupa Działania - ok. 19 mln zł,
 • Lokalna Grupa Działania „Kaszubska Droga” - ok. 19 mln zł,
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej - ponad 18 mln zł,
 • Lokalna Grupa Działania Wstęga Kociewia - ponad 18 mln zł,
 • Powiślańska Lokalna Grupa Działania - ok. 16 mln zł,
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stolem - niecałe 15 mln zł.,
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Dolnego Powiśla” - ponad 14 mln zł.

Przedstawiciele LGD na Pomorzu podkreślają, że unijne wsparcie, jakie otrzymają, odpowiednio przysłuży się mieszkańcom.

- W naszej strategii znajdują się cele związane z ochroną środowiska, rozwojem przedsiębiorczości, ale także, co równie ważne, ze wzmocnieniem kapitału społecznego i rozwojem usług społecznych - mówi Ewa Czeplina, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Chata Kociewia, liczącej ponad stu członków. - Chcemy rozdysponować pieniądze w formie grantów dla organizacji pozarządowych, aby zwłaszcza w tych gminach, w których usługi społeczne nie są rozwinięte, mogły być pomocą dla potrzebujących ich mieszkańców. Dzięki temu możliwa będzie m.in. aktywizacja seniorów.

Jak dodaje Jarosław Zielonka ze Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby, działającego w powiecie kartuskim i gminie Przywidz, wsparcie finansowe dzięki podpisanej dziś umowie udzielone zostanie licznej grupie beneficjentów, m.in. przedsiębiorcom na zakładanie i rozwój działalności gospodarczej, samorządom na rozwój infrastruktury turystycznej, a także organizacjom pozarządowym na inicjatywy prospołeczne.

- To są bardzo ważne pieniądze, kierowane stricte na działania w obszarach wiejskich - podkreśla Jarosław Zielonka. - Chcemy promować lokalną kulturę, inwestować w małą infrastrukturę, poprawiającą jakość życia mieszkańców, turystykę wodną, zagospodarowanie jezior, w projekty dedykowane seniorom i osobom niepełnosprawnym.

Lokalne Grupy Działania na Pomorzu. Czym są i jak funkcjonują?

Jak wyjaśnia Justyna Durzyńska, dyrektor departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, LGD to lokalne stowarzyszenia skupiające przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego.

Każda z tych grup opracowała w ubiegłym roku strategię rozwoju na lata 2023 - 2027 dla regionu, w którym prowadzi działalność.

- Na ich podstawie będziemy mogli ogłaszać nabory wniosków dla beneficjentów - mówi Jarosław Zielonka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto