Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe firmy czekają wielkie zmiany

sura
Od stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy będą musieli składać comiesięczne raporty.

Od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy będą mieli nowe obowiązki - comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Od 1 lipca 2016 r. ten obowiązek dotyczył największych firm. 1 stycznia 2017 - dużych, średnich i małych. Natomiast od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców.

- Mikroprzedsiębiorca objęty obowiązkiem JPK_VAT to firma składająca deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, nawet jeśli składa ją kwartalne - mówi Zenon Kulaszewicz, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościerzynie. - Mikroprzedsiębiorca to firma zatrudniająca do 10 osób i osiągająca obrót roczny do 2 milionów euro, jednoosobowe działalności gospodarcze.

Warto również dodać, że JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie (schemat XML), do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

- Obowiązek polega na comiesięcznym przekazywaniu w postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT) - mówi Zenon Kulaszewicz. - Jeżeli podatnik prześle ewidencję zakupu i sprzedaży VAT i nie otrzyma informacji zwrotnej (SMS lub e-mail) z prośbą o uzupełnienie lub wyjaśnienie, wtedy może uważać, że fiskus nie ma zastrzeżeń do przedłożonych dokumentów. W przeciwnym wypadku zostanie poinformowany o niejasnościach i zobowiązany do samokontroli i wyjaśnienia wątpliwości.

Na tym etapie przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów (np. kara, odsetki). Jeżeli nie skorzysta z tej możliwości, może spodziewać się działań ze strony urzędu skarbowego w zakresie stwierdzonych wątpliwości. Wszelkie dane przesyłane w ramach JPK są szyfrowane i gwarantują bezpieczeństwo.

- Pliki JPK_VAT są przesyłane przez przedsiębiorców co miesiąc, w formie elektronicznej, w których znajdują się dane o zakupach i sprzedaży trafiają do centrum, które się mieści we Wrocławiu - mówi Zenon Kulaszewicz. - Tam dokonuje się sprawdzenia, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony transakcji. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny go musiał odprowadzić.

Do wysyłania plików JPK potrzebny jest certyfikowany podpis elektroniczny (płatny) lub profil zaufany e-PUAP (bezpłatny).

Jak podkreślają urzędnicy, nowa formuła ma wiele korzyści. Można wymienić m.in. eliminację nieuczciwych kontrahentów i zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom lepszych i równych warunków na rynku. Dzięki JPK_VAT przedsiębiorca uporządkuje dane na temat swoich transakcji, co pozwala na lepszą kontrolę wewnętrzną w firmie, jak i weryfikację ze strony urzędu.

- Dzięki JPK_VAT urząd skarbowy będzie posiadał dane na temat transakcji przedsiębiorców, co zmniejszy liczbę kontroli wyrywkowych, urząd będzie mógł skupić się na nieuczciwych podatnikach, dzięki czemu uczciwi będą mogli skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności - dodaje zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościerzynie. - Przedsiębiorca będzie miał możliwość skorygowania bez konsekwencji błędów w JPK, po otrzymaniu powiadomienia z urzędu skarbowego o stwierdzonych rozbieżnościach.

Zmiany spowodują także uwiarygodnienie przedsiębiorcy w postrzeganiu przez partnerów handlowych. Co więcej, zwrot VAT-u będzie sprawniejszy, zostanie skrócony czas z 60 do 25 dni (w branży budowlanej do 15 dni).

Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mikroprzedsiębiorców uruchomiło specjalną stronę internetową http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk, poświęconą w całości zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pod wskazanym adresem znajdującym się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się - krok po kroku - jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

- Na każde żądanie urzędnika będę musiał wygenerować plik z danymi, obejmującymi księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów, wyciągi bankowe, dane z magazynu, ewidencję zakupu i sprzedaży VAT oraz faktury VAT - mówi przedsiębiorca z Kościerzyny. - Wydaje się, że głównym powodem tych zmian są wyłudzenia VAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto