Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płyty wiórowe, panele podłogowe, ramy okienne, folie, papa, styropian, plastikowe wiadra - to wszystko trafia do pieców

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
Do pieców mieszkańców Kościerzyny wciąż trafiają odpady, które nie powinny się tam nigdy znaleźć. Od lat prym wśród nich wiodą: płyty wiórowe z mebli, panele podłogowe, ramy okienne. Natomiast do ognisk rozpalanych na budowach trafia wszystko, co można spalić: folie, papa, styropian, plastikowe wiadra.

W minionym roku Straż Miejska w Kościerzynie ujawniła ognisko, w którym spalana była kanapa.

- Kontrole w zakresie źródeł niskiej emisji prowadzimy od 2014 roku – mówi Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie. - Do końca ubiegłego roku podjęliśmy ponad tysiąc interwencji w tym zakresie. Tylko w minionym roku otrzymaliśmy 82 zgłoszenia o nieprawidłowościach w zakresie gospodarki odpadami. Przeprowadziliśmy 127 kontroli, w wyniku których ujawniliśmy 23 procedery termicznego przetwarzania odpadów. W piętnastu przypadkach czynności zakończone zostały pouczeniami. W pozostałych ośmiu nałożono mandaty karne.

Do wielu mieszkańców wciąż nie trafia to, że oddychamy tym, co spalamy. W wielu przypadkach od pory roku zależy, co trafia do pieców.

- W okresie zimowym spalamy głównie, aby ogrzać nasze domy – mówi Tomasz Smuczyński. - W zależności od zimy wysokokalorycznym opałem lub niekoniecznie, bo zima łaskawa i wystarczy spalić kartony i drewniane skrzynki, aby było ciepło. Wiosną rozpalamy ogniska i pozbywamy się pozostałości po zimowych porządkach; latem ogrzewamy ciepłą wodę użytkową; jesienią czyścimy ogrody i place budów i zawsze znajdzie się coś, co można spalić, zamiast wrzucić do pojemnika na odpady.

Dodajmy, że wszystkie odpady gabarytowe takie jak: meble, kanapy, drzwi, okna, opony itp. należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego w Kościerzynie przy ul. Przemysłowej 9A.

Niezmiennie zgłoszenia o zaobserwowanych nieprawidłowościach można kierować do Straży Miejskiej w Kościerzynie osobiście udając się na ul. Młyńską 15 w Kościerzynie; telefonicznie pod nr 58 686-31-41 lub 501-098-064; pocztą tradycyjną, drogą elektroniczną na adres [email protected] lub za pomocą interaktywnej mapy szybkiego reagowania środowiskowego na stronie http://www.koscierzyna.e-mpzp.pl/.
 
Niestety, powietrze w Kościerzynie w sezonie grzewczym pozostawia wiele do życzenia. Zwykle największe przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego i zawartego w nim benzo(a)pirenu. Jak podkreślają specjaliści, główną przyczyną zanieczyszczania nimi powietrza jest spalanie paliw stałych (węgla, drewna) w paleniskach domowych. Wysokie stężenia benzo(a)pirenu, podobnie jak w przypadku pyłów, odnotowywane są w okresie grzewczym - latem poziomy benzo(a)pirenu są bliskie zeru. Bardzo często używane paleniska są przestarzałe, podłączone do niskich kominów, nierzadko nieoczyszczonych. Temperatura spalania jest w nich zbyt niska, co prowadzi do niepełnego przebiegu procesu, powodując emisję sadzy oraz zawartych w niej chemicznych związków organicznych (m.in. benzo(a)pirenu). Ten proces pogłębia używanie niskokalorycznego węgla kamiennego albo niewysuszonego drewna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto