Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej w Kościerzynie. Na uczestników czeka mnóstwo wydarzeń związanych z prawem

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W ramach Tygodnia Edukacji Prawnej w Kościerzynie zaplanowano wiele wydarzeń, które pozwolą przybliżyć działalność instytucji związanych z egzekwowaniem prawa.
W ramach Tygodnia Edukacji Prawnej w Kościerzynie zaplanowano wiele wydarzeń, które pozwolą przybliżyć działalność instytucji związanych z egzekwowaniem prawa. Arch. Edyta Łosińska-Okoniewska/Polskapress
Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej w Kościerzynie będzie okazją, aby lepiej poznać różnego rodzaju zagadnienia prawne poprzez konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi i chociażby symulację rozprawy, w której weźmie udział młodzież.

Tydzień Edukacji Prawnej w Kościerzynie

Na czym polega praca sędziów, prokuratorów, czy policjantów? Jakie są podstawowe zagadnienia z dziedziny prawa i wymiaru sprawiedliwości? Tego i wielu innych pojęć, tak ważnych w codziennym życiu będą mieli okazję dowiedzieć się uczniowie, którzy wezmą udział w cyklu wydarzeń edukacyjnych organizowanych w ramach Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej w Kościerzynie. Akcja potrwa od 13-17 listopada 2023 r.

- Celem tej inicjatywy jest budowanie świadomości prawnej oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku instytucji wymiaru sprawiedliwości jako przyjaznych obywatelowi - informują organizatorzy. - Jest to przedsięwzięcie skierowane w szczególności do młodzieży szkolnej. W ramach obchodów odbędzie się szereg wydarzeń, które przybliżą ich uczestnikom podstawowe zagadnienia z dziedziny prawa oraz wymiaru sprawiedliwości.

Od 13 do 17 listopada 2023 r. odbędą się dni otwarte w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie. W ramach akcji uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić budynek sądu z przedstawicielami różnych zawodów prawniczych połączone z quizem na temat prawa.
Szkoły, które chciałyby skorzystać z tej możliwości mogą kontaktować się pod adresem mailowym: [email protected]

Tymczasem na poniedziałek 13 listopada 2023 r. zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Gdybym był świadkiem” pod Patronatem Prezesa Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Świadkiem można być niezależnie od tego, czy jest się osobą dorosłą, dzieckiem czy nastolatkiem. Wystarczy przypuszczenie, że dana osoba widziała lub wie coś ważnego. W niektórych przypadkach świadkowie, w tym zwłaszcza osoby poniżej 15 roku życia, są przesłuchiwani nie na sali rozpraw, a w przyjaznym pokoju przesłuchań tzw. Niebieskim Pokoju, gdzie przebywają co do zasady tylko z sędzią i psychologiem. Przesłuchanie to jest nagrywane. Konkurs dotyczy tego, jak autorzy prac wyobrażają sobie takie przesłuchanie czy pokój przesłuchań. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Prace należy złożyć do 8.11.2023r. godz. 15:00 w biurze podawczym Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

W ramach Tygodnia Edukacji Prawnej pojawi się okazja, aby spotkać się z przedstawicielami zawodów prawniczych, a także wziąć udział w interaktywnych zajęciach. I w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie.

Natomiast 14 listopada 2023 r. odbędzie się turniej debat oksfordzkich z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych przy udziale I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, połączone ze spotkaniem z byłym Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej adwokatem Andrzejem Zwarą.

W turnieju debat oksfordzkich będą uczestniczyć reprezentacje czterech szkół ponadpodstawowych powiatu kościerskiego: Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 i I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego.

Kolejna okazja do lepszego poznania zagadnień prawniczych pojawi się 15 listopada 2023 r. podczas spotkania z radcą prawnym Urzędu Gminy w Kościerzynie, a także technikiem policyjnym i prokuratorem.

Ciekawym doświadczeniem może być także udział w symulacji rozprawy, która odbędzie się 17 listopada 2023 r. w sali L. Szopińskiego. Tu przygotowano dwie odsłony wydarzenia z podziałem na klasy III-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto