Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed rokiem poloneza w wykonaniu uczniów Ekonomika zobaczyła cała Polska!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Uczniowie Ekonomika zatańczyli poloneza na Rynku w Kościerzynie. To wydarzenie mogła zobaczyć cała Polska.
Uczniowie Ekonomika zatańczyli poloneza na Rynku w Kościerzynie. To wydarzenie mogła zobaczyć cała Polska. Edyta Łosińska-Okoniewska
Polonez to jeden z najpopularniejszych tańców na studniówkach. Uczniowie kościerskiego Ekonomika tradycyjnie organizują pokaz tego tańca na Rynku w Kościerzynie. W ub. roku ich taneczne pląsy zobaczyła cała Polska za sprawą programu "Dzień dobry TVN", który był emitowany właśnie z Kościerzyny. Zobaczcie, jak poradzili sobie uczniowie.

Ekonomik zatańczył poloneza w "Dzień dobry TVN"

Tradycyjnie uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie na Rynku miasta zatańczyli poloneza. Ich występ w 2023 r. przeszedł jednak do historii. Taniec był transmitowany na żywo w programie Dzień Dobry TVN, a zatem miała okazję zobaczyć go cała Polska.

Uczniowie wypadli profesjonalnie, a w polonezie towarzyszyli im nie tylko nauczyciele i dyrekcja szkoły, ale również starosta Alicja Żurawska i wicestarosta Piotr Laska.

Na zakończenie życzenia przyszłym maturzystom złożyła Alicja Żurawska.

Dodajmy, że ekipa "Dzień dobry TVN" gościła w Kościerzynie w środę 11.01.2023 r. Na Rynku dużo się działo. Było głośno i muzycznie.

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme czekali na mieszkańców, by poznać ich pasje, zajęcia i dowiedzieć się, z czego są dumni.

Polonez tańczony na Rynku przez uczniów Ekonomika był niemałą atrakcją. Rzadko kiedy można go zobaczyć w takiej scenerii.

Nazwa tańca polonez

Nazwa polonez pochodzi od francuskiego polonaise (co oznacza „polski”). Niestety brakuje potwierdzonych historycznych faktów dotyczących pochodzenia poloneza, które mogłyby pomóc oszacować jego rzeczywiste początki. Przypuszcza się, że jest tańcem pochodnym od ludowych chodzonych tańców praktykowanych już w wieku XVI.

Polonez charakteryzuje się umiarkowanym rytmem, metrum ¾, a także dostojnością ruchów. W XVII wieku szlachta ceremonialnie wykonywała poloneza przed władcą, często jako rozpoczęcie balów. Zwyczaj przeniósł się na inne europejskie dwory m.in. do Francji i Niemiec.

Do XIX wieku taniec polski (polonez) cieszył się popularnością, rozwijał się i przybierał różne formy (np. dodatkowe elementy ozdobne podczas tańca), a także był wykorzystywany w pracy kompozytorskiej muzyków, w tym Johanna Sebastiana Bacha.

Obecnie polonez tradycyjnie otwiera bale maturalne, czyli studniówki. Prawdopodobnie zwyczaj ten został zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy bale maturalne stały się powszechne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto