Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, którzy zajmą się przetwórstwem produktów rolnych mogą dostać pieniądze na rozpoczęcie biznesu

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Rolnicy, którzy będą chcieli rozpocząć działalność związaną z przetwórstwem produktów rolnych mogą otrzymać nawet 500 tys. zł dotacji.
Rolnicy, którzy będą chcieli rozpocząć działalność związaną z przetwórstwem produktów rolnych mogą otrzymać nawet 500 tys. zł dotacji. Arch. Polskapress
Nawet pół miliona złotych czeka na rolników, którzy zajmą się przetwórstwem produktów rolnych, lub rozwiną swoją działalność w tym zakresie. To ma m.in. pozwolić na skrócenie łańcuchów dostaw. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie.

Są pieniądze na przetwórstwo

Nawet 500 tys. zł czeka na rolników, którzy będą chcieli postawić na przetwórstwo produktów rolnych. Pieniądze mogą przeznaczyć na to, by założyć taką działalność lub rozwinąć dotychczasową. Ma to przede wszystkim pomóc w skróceniu łańcuchów dostaw produktów rolnych. Dodajmy, że nabór wniosków potrwa do 5 lutego, zatem lepiej nie zwlekać z ich złożeniem.

Co istotne, po pieniądze mogą sięgnąć rolnicy, ich małżonkowie i rybacy, którzy prowadzą lub rozpoczynają działalność, podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub otrzymują płatności bezpośrednie, a także mają nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów. Wsparcie jest udzielane w formie refundacji części poniesionych kosztów, ale ich wysokość zależy od tego, w jakiej grupie znajduje się dany rolnik. I tak na refundację 70 proc. mogą liczyć młodzi rolnicy, 60 proc. - osoby niebędące młodymi rolnikami i 50 proc. - osoby uprawnione do chowu, hodowli lub połowu ryb.

Limit pomocy wynosi 500 000 zł, zaś minimalna wysokość wsparcia przyznawana na przedsięwzięcie wynosi 20 000 zł.

Jeśli rolnik chce rozpocząć działalność i nie stać go, żeby zainwestować przed otrzymaniem dotacji, może postarać się o zaliczkę w wysokości do 50 proc. wartości wsparcia. Trzeba jednak zaznaczyć to w składanym wniosku, a przedsięwzięcie nie może się rozpocząć przed dniem jego złożenia. Warunkiem jest także posiadanie przez wnioskodawcę wyodrębnionego rachunku bankowego albo rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który będzie przekazana ta zaliczka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez skorzystanie z formularza udostępnionego przez Agencję na Platformie Usług Elektronicznych pod adresem https://epue.arimr.gov.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto