Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łubianie od lat produkuje się piękną porcelanę. Zobacz archiwalne zdjęcia z wnętrza Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana
Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana Wojciech Lendzion
Od wielu lat w powiecie kościerskim z powodzeniem funkcjonuje fabryka porcelany Lubiana. Dziś to jeden z największych producentów zastawy stołowej w Europie. Jak zakład wyglądał kiedyś? Zobaczcie archiwalne zdjęcia jednego z dawnych fotoreporterów "Dziennika Bałtyckiego".

Lubiana jest producentem porcelany stołowej

Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1969 roku. Wyspecjalizowała się w produkcji białej, twardej porcelany o wysokich parametrach jakościowych. Firma prowadzi obecnie sprzedaż aż w 40 krajach na całym świecie i charakteryzuje się wysoką wydajnością - fabryka produkuje około 3 500 000 sztuk wyrobów miesięcznie.

Trochę historii ZPS Lubiana

Na początku lat 60. XX wieku centralne władze w Warszawie zadecydowały o budowie dużego zakładu produkującego porcelanę. Na jego lokalizację wybrano Łubianę.

Początek lat 60. minionego wieku, to pod względem gospodarczym okres przełomowy dla mieszkańców Łubiany, a także okolic. To właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie dużego zakładu produkującego porcelanę w rejonie północnej Polski. Wybór padł na ówczesne województwo gdańskie, a dokładnie na najmniej uprzemysłowiony region, czyli powiat kościerski. Warto w tym miejscu wspomnieć, że był to między innymi efekt prowadzonej polityki gospodarczej przez władze komunistyczne, które z Polski chciały uczynić kraj o charakterze przemysłowym, a nie, jak to było przed wojną, rolniczy.

Jak zaznacza Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, już w latach 1961-62 przeprowadzono wizje lokalną terenu. Wytypowano kilka miejsc, wśród których znalazła się m.in. Łubiana. Co ciekawe, lokalizację zakładu porcelany, rozważano również w miejscu, gdzie obecnie funkcjonuje Szpital Specjalistyczny. Ostatecznie wybór padł na Łubianę. Na taką decyzję miały wpływ między innymi takie czynniki jak: zupełnie płaski teren, niewielka odległość od portów, bardzo słaba urodzajność gruntów, dobre warunki wodne, nadwyżka siły roboczej, głównie kobiet.

- Lokalizacja ogólna została zatwierdzona przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów w lipcu 1962 roku – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski. - Natomiast wstępny projekt został opracowany przez Biuro Projektów Przemysłu Ceramicznego w w Warszawie. Został on zatwierdzony pod koniec 1964 roku. Obszar planowanego zakładu miał wynosić około 12 hektarów. Grunty, na których miał powstać obiekt, należały do prywatnych właścicieli.

Pierwsze prace rozpoczęły się w 1966 roku

Akt erekcyjny został wmurowany w połowie tego roku. Dwa lata później ówczesny premier Józef Cyrankiewicz ostatecznie zatwierdził aneks i projekt wstępny z 1964 roku. Inwestycja miała pochłonąć prawie 400 tysięcy złotych. Budowa zakładu miała trwać trzy lata. W 1968 roku rozpoczęto rozruch poszczególnych działów zakładu, natomiast w następnym roku rozpoczął się kompleksowy rozruch całego przedsiębiorstwa. Produkcję na wszystkich działach uruchomiono we wrześniu 1969 roku. Dwa lata później zakład został włączony w skład kombinatu przemysłowego pod nazwą Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej CERPOL w Wałbrzychu.

- O dobrej kondycji zakładu w Łubianie w początkowych latach działalności może świadczyć fakt, że pod koniec lat 70. XX wieku produkowano prawie 10 tysięcy ton porcelany - dodaje dyrektor Jażdżewski.

W roku 1981 zakład w Łubianie został wyłączony ze struktury organizacyjnej CERPOL-u, a następnie przekształcono go w przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto