W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę. Zobacz, jakie piękne kwiaty można znaleźć w powiecie kościerskim ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę
W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę arch. czytelnika
Przebiśniegi i krokusy to najbardziej znane zwiastuny wiosny. Ale roślin, które kwitną bardzo wcześnie, jest więcej. Są piękne, wytrzymałe i łatwe w uprawie. Warto je mieć w ogrodzie, by cieszyć się zwiastunami wiosny, zanim ta pora roku zacznie się według kalendarza. Nasi Czytelnicy przesłali nam zdjęcia kwiatów, które już się pojawiły w powiecie kościerskim. Zobacz galerię zdjęć.

Jest wiele kwiatów, które powitają wiosnę w ogrodzie, ale kiedy ma to nastąpić? Kiedy zaczyna się wiosna? Okazuje się, że na to pytanie jest więcej niż jedna odpowiedź, a w dodatku są one dość zróżnicowane. Najbardziej stałą datą jest 21 marca – to początek wiosny kalendarzowej, taki sam każdego roku. Ale poza tym jest też tzw. wiosna astronomiczna.

To moment równonocy wiosennej, czyli takiego położenia Słońca, gdy równomiernie oświetla ono półkulę północną i południową, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Ten termin jest zmienny – w 2023 roku astronomiczna wiosna zacznie się w poniedziałek 20 marca.

Jednak poza tymi najbardziej znanymi terminami wiosny są także inne jej początki. Bo okazuje się, że rodzajów wiosny jest więcej. „Swoją” wiosnę mają np. meteorolodzy – ta wiosna meteorologiczna zaczyna się już 1 marca (i trwa do 31 maja). Wyznacza się także wiosnę termiczną. Nie da się określić jej początkowej daty, bo to zaczyna się, gdy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C.

Oprócz tego, jest jeszcze wiosna przyrodnicza (czyli fenologiczna), której początku nie określa data, ale zmiany zachodzące w przyrodzie. To okres prawdziwego budzenia się przyrody i jej rozkwitu. Samym jej początkiem jest przedwiośnie, nazywane też zaraniem wiosny. To uzupełniająca pora roku, a wyznacza się ją zarówno na podstawie temperatury powietrza (pośrednie między zimą i wiosną, czyli od 0° do 5°C), jak i zmian w przyrodzie.

Przedwiośnie może zacząć się już w lutym, gdy w ogrodach zakwitną m.in. przebiśniegi, krokusy, przylaszczki, a także leszczyna. To właśnie te kwiaty „robią” wiosnę przyrodniczą i z powodzeniem możemy uprawiać je.


Zobacz także: Malownicze trasy spacerowe i rowerowe w powiecie kościerskim! Te miejsca warto odwiedzić ZDJĘCIA

Pomimo nadejście wiosny, w marcu i kwietniu zdarzają się jeszcze powroty zim, śniegu i mrozu. Warto jednak wiedzieć, że te najwcześniej kwitnące kwiaty są przystosowane do wahań pogody. Wychodzącym z ziemi przebiśniegom, krokusom, rannikom itd. powrót zimy nie robi krzywdy i radzą sobie doskonale ze śniegiem.

Zagrożeniem dla nich jest jednak mróz bez śniegu. Jeśli ma się zdarzyć taka pogoda, to lepiej kwiaty w ogrodzie okryć (najczęściej wystarczy do tego gałązki świerka lub innego iglaka, albo agrowłóknina, którą można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze).

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie