Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę. Zobacz, jakie piękne kwiaty można znaleźć w powiecie kościerskim ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę
W ogrodach naszych Czytelników czuć już wiosnę arch. czytelnika
Przebiśniegi i krokusy to najbardziej znane zwiastuny wiosny. Ale roślin, które kwitną bardzo wcześnie, jest więcej. Są piękne, wytrzymałe i łatwe w uprawie. Warto je mieć w ogrodzie, by cieszyć się zwiastunami wiosny, zanim ta pora roku zacznie się według kalendarza. Nasi Czytelnicy przesłali nam zdjęcia kwiatów, które już się pojawiły w powiecie kościerskim. Zobacz galerię zdjęć.

Jest wiele kwiatów, które powitają wiosnę w ogrodzie, ale kiedy ma to nastąpić? Kiedy zaczyna się wiosna? Okazuje się, że na to pytanie jest więcej niż jedna odpowiedź, a w dodatku są one dość zróżnicowane. Najbardziej stałą datą jest 21 marca – to początek wiosny kalendarzowej, taki sam każdego roku. Ale poza tym jest też tzw. wiosna astronomiczna.

To moment równonocy wiosennej, czyli takiego położenia Słońca, gdy równomiernie oświetla ono półkulę północną i południową, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Ten termin jest zmienny – w 2023 roku astronomiczna wiosna zacznie się w poniedziałek 20 marca.

Jednak poza tymi najbardziej znanymi terminami wiosny są także inne jej początki. Bo okazuje się, że rodzajów wiosny jest więcej. „Swoją” wiosnę mają np. meteorolodzy – ta wiosna meteorologiczna zaczyna się już 1 marca (i trwa do 31 maja). Wyznacza się także wiosnę termiczną. Nie da się określić jej początkowej daty, bo to zaczyna się, gdy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C.

Oprócz tego, jest jeszcze wiosna przyrodnicza (czyli fenologiczna), której początku nie określa data, ale zmiany zachodzące w przyrodzie. To okres prawdziwego budzenia się przyrody i jej rozkwitu. Samym jej początkiem jest przedwiośnie, nazywane też zaraniem wiosny. To uzupełniająca pora roku, a wyznacza się ją zarówno na podstawie temperatury powietrza (pośrednie między zimą i wiosną, czyli od 0° do 5°C), jak i zmian w przyrodzie.

Przedwiośnie może zacząć się już w lutym, gdy w ogrodach zakwitną m.in. przebiśniegi, krokusy, przylaszczki, a także leszczyna. To właśnie te kwiaty „robią” wiosnę przyrodniczą i z powodzeniem możemy uprawiać je.


Zobacz także: Malownicze trasy spacerowe i rowerowe w powiecie kościerskim! Te miejsca warto odwiedzić ZDJĘCIA

Pomimo nadejście wiosny, w marcu i kwietniu zdarzają się jeszcze powroty zim, śniegu i mrozu. Warto jednak wiedzieć, że te najwcześniej kwitnące kwiaty są przystosowane do wahań pogody. Wychodzącym z ziemi przebiśniegom, krokusom, rannikom itd. powrót zimy nie robi krzywdy i radzą sobie doskonale ze śniegiem.

Zagrożeniem dla nich jest jednak mróz bez śniegu. Jeśli ma się zdarzyć taka pogoda, to lepiej kwiaty w ogrodzie okryć (najczęściej wystarczy do tego gałązki świerka lub innego iglaka, albo agrowłóknina, którą można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze).

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto