Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto Kaszubów w Gniewinie! Obchody Dnia Jedności Kaszubów 2023 | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Kaszubi z różnych zakątków Pomorza w niedzielę, 19 marca 2023 roku, przyjechali do Gniewina w powiecie wejherowskim, aby świętować Dzień Jedności Kaszubów. - Kaszuby są perłą w koronie Rzeczpospolitej - powiedział podczas obchodów Jan Wyrowiński, prezes ZKP.

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie 19.03.2023

od 16 lat

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie. Po nabożeństwie we wspólnym przemarszu goście, mieszkańcy i poczty sztandarowe przeszli do miejscowej hali widowiskowo-sportowej, gdzie oficjalnie został otwarty Dzień Jedności Kaszubów 2023.

- Obok Światowego Zjazdu Kaszubów, w kalendarzu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego to drugie najważniejsze wydarzenie, które w atrakcyjny i wyrazisty sposób przypomina o wiekowej obecności Kaszubów na Pomorzu. W Gniewinie mieliśmy sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką/Kaszubem i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności - przypomniał Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Prezes ZKP skierował też kilka słów do zebranych gości. W swoim przemówieniu nawiązał do słów papieża Jana Pawła II.

Po co świętujemy? Po to, aby wypełnić przesłanie, które skierował do nas w 1987 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni papież Jan Paweł II. Wtedy powiedział i obudził nasze dusze i serca: „Drodzy bracia i siostry Kaszubi strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości" - przypomniał Wyrowiński.

Prezes zrzeszenia porównał także Kaszuby to perły w koronie Rzeczpospolitej.

- Województwo Pomorskie jest najpiękniejsze w Polsce, dlatego, że ma w sobie perłą, którą są Kaszuby. To jest perła w kornie Rzeczpospolitej – podkreślił. - Musimy sobie to uświadomić. Dzisiaj jak wyruszyłem z moich rodzinnych Brus, przez Kościerzynę, Żukowo, Chwaszczyno, Bojano, Koleczkowo, Wejherowo aż do Gniewina, to przed wjazdem do każdej z tych miejscowości witały mnie dwujęzyczne nazwy polska i kaszubska. To jest symbol pokazujący, jak daleko zaszliśmy, jak Rzeczpospolita dba o nas i pozwala zachować naszą odrębność i tożsamość. To wszystko jest dla nas ważne - zaznaczył Jan Wyrowiński.

ZOBACZ TEŻ. W Pucku 103. rocznica Zaślubin Polski z morzem. Na Starym Rynku pojawiła się 103-metrowa flaga

Główne obchody zorganizowano w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szkolnej. Na scenie wystąpili lokalni artyści m.in. uczniowie ze szkół w Gniewinie i Kostowie, "Nadolanie", zespół "Bazuny", czy Kabaret Purtce.

Z kolei w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gniewinie przygotowano regionalne stoiska, w gniewińskim Centrum Kultury i Biblioteki można podziwiać wystawy z haftu i akordeonów, a w sali widowiskowo-kinowej czekała na uczestników filmowo-teatralna atrakcja, czyli występ Pomorskiego Teatru Nobilis ze spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką” inspirowanym kaszubskimi legendami oraz seans filmu fabularnego „Jutro będzie padać”, opowiadającego o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej.

Charakterystycznym elementem obchodów jest próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym graniu na akordeonach. Jak poszło muzykom w 2023 roku? Sprawdźcie.

Przypomnijmy, że Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone corocznie 19 marca, upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli datowanej na 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował księcia szczecińskiego „księciem Kaszub” (łac. dux Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później znowu uroczystości obchodzono w mieście wojewódzkim, a w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miasto, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo i Żukowie.

Wielkie święto Kaszubów w Gniewinie! Obchody Dnia Jedności K...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielkie święto Kaszubów w Gniewinie! Obchody Dnia Jedności Kaszubów 2023 | ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto