Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypas owiec i kóz w celu zachowania różnorodności biologicznej wyspy Sidły. Kontrolowany wypas zwierząt

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wypas owiec i kóz w celu zachowania różnorodności biologicznej wyspy Sidły
Wypas owiec i kóz w celu zachowania różnorodności biologicznej wyspy Sidły wdzydzki park krajobrazowy
O potrzebie ochrony różnorodności biologicznej nie trzeba nikogo przekonywać. Utrata zarówno gatunków, jak i całych ekosystemów budzi niepokój już od dawna. Dlatego w celu ochrony cennego siedliska na wyspie Sidły, jakim jest zmiennowilgotna łąka, niezbędne jest utrzymanie rolniczego użytkowania, najlepiej poprzez kontrolowany wypas zwierząt.

Aby zachować wyjątkowe siedlisko, w tym szereg cennych gatunków chronionych prawem m.in. nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum i listera jajowata Listera ovata, od końca maja do późnej jesieni prowadzone są zabiegi czynnej ochrony.

W tym celu od ubiegłego tygodnia, kolejny rok z rzędu prowadzony jest kontrolowany wypas owiec i kóz. Zadaniem zwierząt jest niedopuszczenie do zarastania cennej łąki przez roślinność zielną, w tym drzewa i krzewy. Wszystkie prace prowadzone są przez pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Coroczne wypasanie owiec i kóz, koszenie półnaturalnej łąki to przykłady działań mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej, na którą składają się wszystkie gatunki istot żywych.

Wyspa Sidły położona na jeziorze Wdzydze to obszar niespełna 4 ha głównie zajmowany przez wilgotną łąkę otoczoną trzcinowiskiem i szuwarami. Układ wyspy stwarza idealne warunki zarówno dla roślin terenów wilgotnych jak i ptaków wodno-błotnych.

Aby zachować ten unikatowy fragment przyrody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego prowadzony jest od kilku lat kontrolowany wypas rodzimych owiec rasy pomorskiej. Zwierzęta w roli „żywych kosiarek” będą wypasane od maja do końca października. Gdyby nie interwencja służb Wdzydzkiego Parku Krajobrazowe i wypas owiec, łąka zarosłyby krzewami i drzewami, co prowadziłoby do powolnej degradacji i utraty walorów cennych przyrodniczo.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto