Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzydłowo, czy Skrzydłówko? Mieszkańcy gm. Nowa Karczma głosują, gdzie chcą mieszkać

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Skrzydłowo i Skrzydłówko po zmianach nadal będą stanowiły jedno sołectwo. Warto podkreślić, że sporo się tutaj dzieje.
Skrzydłowo i Skrzydłówko po zmianach nadal będą stanowiły jedno sołectwo. Warto podkreślić, że sporo się tutaj dzieje. Nasze Skrzydłowo/Facebook
Skrzydłówko, które obecnie jest częścią Skrzydłowa w gm. Nowa Karczma ma szansę stać się odrębną wsią. Mieszkańcy w specjalnej ankiecie głosują, gdzie chcą mieszkać. Mają czas do 25 stycznia.

Mieszkańcy Skrzydłówka w gm. Nowa Karczma mają czas do 25 stycznia, aby wypowiedzieć się w sprawie zmiany rodzaju ich miejscowości. W specjalnej ankiecie muszą zaznaczyć, czy chcą mieszkać w Skrzydłówku "będącym częścią Skrzydłowa" jak dotychczas, czy jednak w Skrzydłówku jako odrębnej wsi.

O co tyle zamieszania? Okazuje się, że choć nazwa w lokalnym środowisku i na tablicach informacyjnych istnieje od lat, to w oficjalnych spisach zwyczajnie jej nie ma. Czas, aby to zmienić.

- W obecnym urzędowym nazewnictwie miejscowość Skrzydłówko występuje jako część miejscowości Skrzydłowo, jednak historycznie, a nawet meldunkowo istniało odrębnie. Co więcej, przed wieloma laty znajdowało się tam nawet położnictwo, a zatem niektórzy mieszkańcy mają akty urodzenia z tą nazwą - mówi Andrzej Pollak, wójt Nowej Karczmy.

Urzędy państwowe nalegają jednak, aby sprawę uporządkować i włączyć wieś oficjalnie do Skrzydłowa. Gmina wybór w tej sprawie pozostawiła mieszkańcom. Wszystko wskazuje na to, że ci nie mają większych wątpliwości, gdzie chcą mieszkać. Podczas zebrania wiejskiego, obecni zdecydowanie wybierali Skrzydłówko. Można zatem się spodziewać, że wynik ankiety nie będzie zaskoczeniem.

- Do końca marca wystąpimy do Rady Ministrów o utworzenie nowej miejscowości - Skrzydłówka - dodaje Andrzej Pollak. - Muszę dodać, że bronimy nazw historycznych. To bardzo ważne nie tylko dla mieszkańców, którzy są z tą nazwą związani niekiedy od pokoleń, ale także dla nowych osób, spoza tej miejscowości, dla których rys historyczny również ma znaczenie.

Co więcej, w gminie nie brakuje sytuacji, gdy nazwy dawnych przysiółków stawały się nazwami ulic, ponieważ nie można było utworzyć z nich odrębnej wsi ze względu na zbyt małą liczbę mieszkańców. I tak np. mamy ul. Ryzakowo czy Młynki w Grabowie Kościerskim.

W przypadku Skrzydłowa i Skrzydłówka liczba mieszkańców nie stanowi przeszkody. W pierwszym przypadku jest ich 251, natomiast w drugim - 151.

Poza oficjalnym utworzeniu nowej miejscowości i wpisaniem jej do systemu zarówno dla mieszkańców jak i gminy nic się nie zmieni. Może poza tym, że nazwa wsi Skrzydłówko będzie bezpieczna.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto