Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy uratowali bobra, który utknął w turbinie. Niecodzienna akcja OSP Nowe Polaszki. Zobaczcie ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Strażacy z OSP Nowe Polaszki pomogli bobrowi, który utknął w turbinie. Wypompowali wodę z urządzenia, wyciągnęli zwierzę i wypuścili do rzeki.
Strażacy z OSP Nowe Polaszki pomogli bobrowi, który utknął w turbinie. Wypompowali wodę z urządzenia, wyciągnęli zwierzę i wypuścili do rzeki. OSP Nowe Polaszki
Strażacy są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Tym razem ze wsparcia ochotników skorzystał...bóbr. Zwierzę utknęło w turbinie i nie mogło z niej wyjść. Do akcji wezwano OSP Nowe Polaszki.

W niecodziennej akcji uczestniczyli strażacy z OSP Nowe Polaszki. Tym razem druhowie ruszyli na pomoc bobrowi, który utknął w turbinie elektrowni wodnej w Starym Bukowcu w gm. Stara Kiszewa.

Zwierzę nie mogło wydostać się z urządzenia, do którego wpadło. Zauważyli je przechodzący w pobliżu mieszkańcy. To właśnie oni wezwali strażaków. Druhowie wzorowo poradzili sobie z sytuacją, wypompowali wodę z urządzenia i uwolnili bobra. Ten bezpiecznie wrócił do rzeki.

Strażacy na co dzień muszą sobie radzić z różnymi sytuacjami. Zwykle jest to gaszenie pożarów, czy pomoc podczas wypadków drogowych. Zdarzają się jednak wezwania dość nietypowe, jak to w Starym Bukowcu, gdzie z ich wsparcia musiało skorzystać dzikie zwierzę.

Warto wiedzieć, że bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty częściową ochrona gatunkową i obowiązują w stosunku do niego pewne zakazy m.in.

  • zabijania,
  • niszczenia,
  • usuwania lub uszkadzania nor, żeremi i tam
  • płoszenia
  • niepokojenia.

Choć bywa, że niektórzy mieszkańcy nie są zadowoleni z działalności bobrów i uważają je za szkodniki, to pamiętajmy, że przychodzą one człowiekowi z pomocą. Jak podkreślają leśnicy - budując tamy i piętrząc wodę, przyczyniają się do poprawy stosunków wodnych w przyrodzie, zwiększają różnorodność biologiczną i zabezpieczają nadrzeczne tereny przed powodzią.

Bobry pomagają chronić ekosystem przed zmianami klimatycznymi. Są bohaterami dzikiej przyrody i warto spojrzeć na nie przychylniej.

Jak wiemy zwierzęta te budują tamy, a te z kolei tworzą stawy, poszerzają rzeki, tworzą tereny podmokłe, które umożliwiają rozbudowywanie wodnych siedlisk, a zatem domu dla wielu innych zwierząt. Bobry pomagają również schłodzić wodę. Tamy mogą pogłębiać strumienie, a głębsze warstwy wody są zwykle chłodniejsze. Tamy pomagają również wypychać zimne wody gruntowe na powierzchnię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto